Babička mrkající z obrazu: Možné vysvětlení

Pokud máte rádi strašidelné záhady tak moc, že vás případné vysvětlení spíše zklame, tento článek přeskočte.

Pokoušel jsem se najít racionální vysvětlení stařenky, která zavřela oči na obraze na radě Svojanov. Všechno to pro mě začalo při mé první návštěvě hradu v únoru 2016. Kastelán mi ukázal obrázek slepé stařenky se zavřenýma očima. Na hradě už byl několik let a upozornil mě na to, že když na hrad nastupoval, měla stařenka oči otevřené.

Byl to prý obraz slepé stařenky, která měla kalný, nepřítomný zrak. Stalo se to prý v roce 2009. Kastelán byl ten den mimo hrad a o podivném úkazu ho informovali kolegové. Je to hezká, byť trochu těžko uvěřitelná historka. Ale kastelán má k dispozici fotografii, která podle něj vznikla při inventarizaci hradních sbírek v květnu 2009.

Na místě jsem se přesvědčil o tom, že jde o totožný obraz. Všechny detaily jako odřeniny sedí. Jen prostě na fotografii má paní otevřené oči. Poprosil jsem proto kastelána o zaslání originálního snímku a poslal ho k posouzení grafikům v televizní stanici, ve které jsem tehdy dělal. Ti na obrázku nenašli žádné manipulace.

Obrátil jsem se na Projekt Záře, kde podobné věci zkoušejí nějak vysvětlit. Studium Exif informace přineslo jednu pozoruhodnou drobnost. V kolonce o přístroji, který uvedenou fotografii je uvedený mobilní telefon Samsung a typ, který se v roce 2009 ještě nevyráběl.

Buď někdo přepsal exif informaci, anebo snímek později přefotil. Vzhledem k tomu, že ve snímku jako takovém grafici manipulaci neobjevili, nabízí se jedno možné vysvětlení. Stařenka na obrázku  měla zavřené oči vždy. Někdo ho vyfotil, vytisknul, oči přemaloval a znovu vyfotil.

Probíral jsem to s kastelánem a nemám důvod pochybovat o jeho argumentu, že s něčím takovým by bylo tolik práce, že se to nevyplatí a hrad má beztak jiných zajímavostí dost. A tohle mohu stoprocentně potvrdit. Obrázek je na hradě skutečně to nejmenší.

Čtěte dále:  Straší na hradech? Paranormální zkušenosti na vlastní kůži

Nicméně v rámci úplnosti informování o mém bádání tady pravověrným skeptikům nabízím možnou hypotézu vysvětlení čehosi podivného. Samozřejmě, jakmile se mi ozve někdo, kdo mi potvrdí, že obraz stařenky s otevřenýma očima skutečně viděl, hypotéza padá a já mohu hledat zcela jiné vysvětlení.

Mimochodem, video ze zimního natáčení na Svojanově je úplně nejstarší na mém YouTube kanále. Už mu budou tři roky a na Svojanově stále ne a ne dobádat. Na jaře, věřím, posuneme dále záležitost oné podivné zazdívky.

Autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.