České Pompeje objeveny

Archeologové objevili zbytky kláštera sv. Dominika v Sezimově Ústí. Přestože se o jeho dřívější existenci vědělo, až dosud měli všichni za to, že se do dnešní doby nedochovalo vůbec nic.

Sezimovu Ústí se přezdívá české Pompeje. Jeho existence byla totiž na staletí přervána. První písemná zmínka pochází z roku 1250, kdy zdejší klášter vzniknul a byl zasvěcen sv. Dominikovi. V roce 1272 se zde zmiňuje naleziště stříbra.

V Sezimově Ústí pobýval i mistr Jan Hus. Městu se stali ostatně osudní právě Husovi obdivovatelé. Město doplatilo na vznik nedalekého Tábora. Husité město i s klášterem vypálili a srovnali se zemí. Pravděpodobně to bylo ze strategických důvodů.

Život se sem vrátil až o víc než 400 let později, kdy bylo město znovu založeno. O existenci pozůstatků kláštera nikdo nic nevěděl, navíc oblast je protkaná inženýrskými sítěmi, a tak měli sami archeologové za to, že není co objevovat.

Jenže před několika týdny odhalily stavební práce zbytky jižní stěny presbytáře a novější přístavby. Zároveň archeologové objevili desítky kosterních pozůstatků. Podle odborníků muselo jít o významné osoby, protože u zdi kostela bylo prestižní pohřební místo.

Archeologické práce na místě stále probíhají, stejně tak i vyhodnocování objevů. Stále zůstává opředeno záhadou pohřební místo významného rodu Vítkovců, které může být také někde v těchto místech. Odborníci vypracovávají pravděpodobnou digitální rekonstrukci zdejšího kláštera. Jakmile bude hotovo, těšte se na reportáž a další články.

Prozatím aspoň záznam živého vysílání z archeologických prací.

Autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Největší tajemství Blaníka a zmizelý kameník

Comments are closed.