Děsivými historkami opředená Tríbeč – slovenské bludičky

Prozatímní nemožnost posunout se v případu bludiček z Křemelné naskytla mi variantu hledat podobná místa za našimi hranicemi.

Je tomu dva měsíce, co slovenské diváky děsí horor Trhlina, údajně natočený podle skutečných událostí. Pohoří Tríbeč je vlastně několik kopců u Nitry, ve slovenském kontextu vlastně ve stínu daleko větších pohoří. Tím spíše je divné, že právě tady se mají beze stopy ztrácet lidé.

Zdokumentované případy sahají do dvacátých let minulého století. V roce 1929 podle dostupných pramenů zmizel zdejší horal Štefan Šamšal. Neúspěšné pátrání po něm trvalo tři měsíce.

O rok později měla zmizet cestou z osady Mankovce do obce Zlatno osmnáctiletá Mária Šlajserová. Pět kilometrů dlouhá cesta vede po silnici a pěšímu trvá pohodovou chůzí asi hodinu a půl.

V roce 1939 prý zmizel turista Walter Fischer cestou na Čierny hrad. Po třech měsících ho prý objevili  popáleného a v bezvědomí nedaleko města Zlaté Moravce. Dožil prý v ústavu pro choromyslné v Žilině. Ze svého ztracení se prý nikdy nevzpamatoval.

V roce 1980 měl zmizet z domu na okraji obce Skýcov šestasedmdesátiletý Antonín Topil z Čech, který se sem přestěhoval na stáří. Případ je podivnější tím, že dům prý byl zamčený zevnitř.

Z novějších případů měl v roce 2012 zmizet Jaroslav Buránsky z obce Žirany. Celkově se mělo ztratit už 73 lidí.

Říkáte si, že se tento text jen hemží výrazy jako „prý“ a „měl by.“ Hemží. Čerpal jsem z otevřených zdrojů a nemám je proto zatím ověřené. Nicméně zahájil jsem v této záležitosti hledání. Oslovil jsem renomovaného slovenského spisovatele a badatele Miloše Jesenského a ten mi potvrdil, že na to, jak nenáročné pohoří uprostřed obydlené krajiny Tríbeč je, těch zmizení beze stopy je tak nějak příliš.

Čtěte dále:  Druhé metro pod Prahou 2 - Tajná stanice na Klárově

Stejně tak citoval svědectví o podivných světelných jevech, které mají jednotlivá zmizení provázet. A v tuhle chvíli mi svitlo, že velmi podobný případ je údolí říčky Křemelná, kterému jsem se už před pár týdny věnoval na tomto webu a taky v jednom videu na kanálu YouTube.

Čím víc se do tématu nořím, tím spíš mi vysvětlení fenoménu bludiček jako hořícího bahenního plynu přijde jako neudržitelné. V Tríbeči žádné bažiny nejsou. Navíc bahenní plyn hoří malý mžik, nikoliv desítky vteřin, o potřebném iniciátoru hoření ani nemluvě.

Už jsem se i vydal na Tríbeč samotný a vyzpovídal zdejšího znalce poměrů. Podrobnější pojednání tu, věřím, časem přibyde. Zatím přidávám odkaz na živé vysílání z místa, které jsem si s kamerou na místě neodpustil.

Autor: Jaroslav Mareš

A ještě nedávná reportáž o bludičkách a ztracených a popálených lidech na Křemelné na Šumavě.

 


Comments are closed.