Dva sérioví vrazi v jednom domě zavraždili 11 lidí

Místo činu. Foto: autor.

V Komárově na Holicku je dům s největším počtem spáchaných vražd u nás. Tragédie se v něm odehrály na sklonku 19. století. Jmenovali se Josef Englich a František Novotný.

 Vraždili nezávisle na sobě a hned po sobě. V archivu na zámku v Zámrsku se dochovaly kompletní vyšetřovací spisy obou sériových vrahů. Jsou psané ručně. Každý z nich má přes 500 stránek.

Vraždy arsenikem byly na našem venkově poměrně časté. Arsenik byl tehdy běžně dostupný a průběh otravy se na první pohled nelišil od některých tehdy běžných onemocnění. Mnoho lidí se proto pokusilo vyřešit svůj spor tímto způsobem. Ikdyž přitom dost riskovali.

Místo činu. Foto: autor.

První případ vychází na povrch 3. července 1885. Lékař, přivolaný do usedlosti k nemocnému Václavu Marešovi, má podezření na otravu. Přivolává tak na místo četníka a vyšetřujícího soudce. Ještě v ten den, 3. července, vypovídá otrávený na lůžku před vyšetřujícím soudcem o podivných úmrtích své ženy, obou rodičů a vnučky. Krátce po podepsání protokolu Václav Mareš umírá. Nařízená pitva potvrzuje otravu arsenikem.

Soudce nařizuje pitvu čtyř dříve pohřbených. Výsledky potvrzují stejnou příčinu smrti – arsenik. V policejních poutech končí Josef Englich. Do statku se přiženil coby nemajetný v listopadu předcházejícího roku. Manželská smlouva s vdovou Marií Marešovou stanoví, že její rodině do roka vyplatí 1500 zlatých. Jenže Josef Englich zaplatit nechce a ani nemá z čeho.

Během půl roku tak zemře nemanželská šestiletá dcera Marie Marešové, nyní Englichové, její oba rodiče i oba prarodiče. Englich tak své nové manželce vyvraždil všechny příbuzné. Obviněný zapírá. Z vězení dokonce posílá motáky, ve kterých žádá svoji ženu, aby vzala vinu na sebe a pak spáchala sebevraždu. Druhý list posílá svým rodičům. Žádá je, aby Marii Englichovou zavraždili oni.

Čtěte dále:  Poklad v Pilníkově: Proč ho StB nechtěla najít

Josefa Englicha odsuzuje krajský soud v Chrudimi k trestu smrti. Oběšen je na nádvoří soudu v únoru roku 1886. Tragédie usedlosti v Komárově ovšem pěti otrávenými nekončí.

Podle rozsudku propadá státu polovina statku, který Englich vyženil. Marie Englichová sice žádá o prominutí propadnutí majetku, ale neúspěšně. V dražbě kupuje usedlost František Novotný se svou ženou. Novotní nemají štěstí na potomky. Aspoň to tak vypadá. Jejich šest dětí umírá vždy krátce po narození.

Vylíčení trestného činu, rozdávané při popravě. Zdroj: SOA Zámrsk.

U odhalení druhého sériového vraha je rovněž lékař. 31. března 1898 už František Novotný žije s milenkou, protože manželku opustil. Jeho partnerka Marie Puverlová toho dne přichází k lékaři s umírajícím šestiměsíčním dítětem, jehož otec je František Novotný. Lékař má rovněž podezření na otravu arsenikem a povolává vyšetřujícího soudce.

Soudce nařizuje exhumovat i šest dětí, které se narodily v Novotného manželství. Pitva prokazuje opět otravu arsenikem. František Novotný před popravou ještě proklíná porotu a obě své partnerky. Popraven je opět na dvoře chrudimského soudu 25. února 1899. Stejně jako v případě Josefa Englicha je poprava veřejná. Soudní úředníci v jejím průběhu rozdávají přihlížejícím letáky s vylíčením trestného činu provinilce. Pro výstrahu.

Kruh celkem dvanácti zavražděných se uzavírá a komárovští se od té doby snaží na případ zapomenout. Zatímco Josef Englich vraždil jako chudý přivandrovalec pro majetkový prospěch, František Novotný jednoduše nenáviděl děti. Josefa Englicha a Františka Novotného pohřbili na chrudimském hřbitově podle vzpomínek kata Wollschlägera do stejného neoznačeného hrobu.

Případu komárovských vrahů jsem věnoval i reportáž cyklu Tajemno na televizi Seznam.

Autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.