Féma: Vraždy podle tajných rozsudků

První oběť nacismu na našem území přišla velmi záhy po nástupu nacistů k moci. 31. srpna 1933 zastřelili dva henleinovci v Mariánských lázních profesora Theodora Lessinga.

Theodor Lessing byl jedním z prvních uprchlíků z nacistického Německa. Spisovatel, filosof, psycholog, vysokoškolský učitel a novinář byl veřejným nepřítelem už od samotného počátku Třetí říše.

Theodor Lessing si vzal za manželku vnučku samotného císaře Viléma. Už tím se stal, v určitých kruzích, kvůli svému židovskému původu veřejným nepřítelem. Rodina císaře ostatně Lessingovu choť vydědila.

V roce 1924 se jako soudní znalec v oboru psychologie zapojil do vyšetřování případu sériového vraha Fritze Haarmanna, přezdívaného Hannoverský upír. Několikrát upozornil na propojení tamější policie a obžalovaného. Fritz Haarmann byl totiž zároveň policejní volavkou a opakovaně prošel sítem vyšetřování.

Theodor Lessing několikrát upozornil na to, že policie nekonala jak měla, až si vysloužil nenávist policistů a odvolání z procesu odvolán.

V roce 1925 kritizoval volbu Paula Hindenburga německým prezidentem jako člověka podle něj nevýrazného a bezzásadového. Nacionalističtí studenti potom založili spolek Bojový výbor proti Lessingovi a dosáhli Lessingova propuštění ze školy.

Do Československa uprchl v březnu 1933 poté, co mu nacisté vyplenili byt a po městě rozdávali letáky s oprátkou a Lessingovým jménem.

Na profesora Lessinga vypsali nacisté odměnu 80 tisíc říšských marek. Inspirovali se tajnými fémovými soudy, které vznikly na území Vestfálska už ve 13. století. Féma byla tajné společenství soudců a katů v jedné osobě.

Dodnes nevíme, kdo fému založil. Byli to pravděpodobně svobodní, bohatí a mocní muži. V tajném společenství pronásledovali šlechtice, kteří zneužívali své postavení vůči poddaným.

Šlechtice, kteří se podle nich dopustili bezpráví, pozvali na jednání tajného soudu. Předvolaný předstoupil před sedmičlennou porotu maskovaných mužů a dostal příležitost se obhájit. Pokud se mu to podařilo, byl propuštěn. Pokud ne, byl okamžitě oběšen.

Čtěte dále:  Archivní poklad: Nenatočené díly majora Zemana

Nedostavení se před soud se rovnalo přiznání viny a za odsouzeným byli vysláni najatí vrazi. Jednou z obětí fémy byl podle legend roku 1306 i český král Václav III. Stopy vrahů posledního Přemyslovce vedou skutečně do Německa.

Přestože féma údajně v průběhu staletí zanikla, vražda Theodora Lessinga byla podle některých badatelů provedena na základě tajného rozkazu v SA Ernsta Röhma za vědomí Adolfa Hitlera. Smrt Theodora Lessinga, neobjasněný osud jednoho z jeho vrahů a dopadení dalšího pachatele připomíná nejnovější reportáž pořadu taJeMno.

Autor: Jaroslav Mareš

 


Comments are closed.