Javor 51 – Přísně tajný sklad atomových zbraní

Oficiálně nebyly nikdy na území Československa umístěny atomové zbraně. Přesto tu vyrostly tři dvojice skladů jaderných hlavic, o kterých netušilo ani vedení Československa.

Objekty Javor vyrostly na našem území na konci 60. let. V roce 1964 podepsali ministři obrany Sovětského svazu a Československa smlouvu o vybudování skladů speciální munice na území Československa.

Jaderným hlavicím se říkalo speciální munice. Jedna dvojice skladů vyrostla u Bíliny, druhá v Bělé pod Bezdězem a třetí nedaleko Míšova v Brdech. Přísně tajné objekty vybudovaly Vojenské stavby a v prosinci 1968 předaly objekty sovětské armádě.

Důvodem vybudování skladů na území Československa, Polska, NDR a Maďarska bylo zkrácení doby aktivace hlavic a předání bojovým jednotkám. Zatímco z Ukrajiny by trvala přeprava víc než 12 hodin, ze skladů v Československu by příprava k nasazení trvala jen dvě až tři hodiny.

O skladech speciální munice nemělo informace ani vedení Československa. O jejich rozmístění vědělo pouze několik lidí na ministerstvu obrany. Spojené státy i Sovětský svaz přitom tvrdily, že na území třetích států žádné jaderné zbraně nerozmisťují. Dohodu nedodržovala ani jedna strana.

Uvnitř vojenského prostoru Brdy tak vyrostl objekt, o kterém netušila ani sovětská okupační armáda. Jednotka střežící sklad a pečující o hlavice nespadala pod vedení okupační armády, která sem přišla v srpnu 1968.

Jaderné hlavice se dopravovaly letecky na letiště Hradčany ve vojenském prostoru Mimoň, odkud se převáželo vlakem na nádraží v Rožmitálu pod Třemšínem, odkud hlavice vozily maskované nákladní vozy. Vypadaly úplně stejně jako běžná vojenská auta.

O skutečném účelu skladu neměli tušení ani sovětští vojáci, kteří zde sloužili jako stráž. Informace měla jen obsluha skladu, která v něm zabezpečovala potřebné podmínky. Skladovaly se tu taktické a takticko-operační hlavice. Ve skladovacích halách bylo téměř 400 hlavic, každá s účinností 400 kilotun.

Čtěte dále:  Zlato na Medníku - odhalené tajemství akce Omnipol

Tyto hlavice měli v případě konfliktu dostat i českoslovenští dělostřelci. Nad jadernými hlavicemi musela být stoprocentní kontrola. Proto dodnes vedou ze zrušených skladů kabely až do přísně tajného operačního střediska, umístěného pod Moskvou.

Po roce 1990 si Sovětský svaz všechny jaderné hlavice odvezl. Zůstaly jen prázdné objekty. Jeden z nich se dochoval v takřka původní podobě. Natočili jsme ho po pořad taJeMno na TV Seznam.

Autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.