Jesenické psycho: Zapomenutý sedminásobný vrah

Jsou případy, které nezaslouženě nevstoupily do dějin kriminalistiky. Případ Josefa Svobody, který sekerou zavraždil sedm lidí a tři další těžce zranil, patří mezi ně.

Únor 1967, Jeseník. V místní části Bukovice se šíří zpráva, že známý násilník Josef Svoboda vyvraždil svoji rodinu. Skutečnost je možná ještě horší. V době, kdy se v místní škole šíří smutná zpráva a na lavicích Svobodových dětí se objevují květiny, čekají některé jeho oběti poslední chvíle v životě.

Josef Svoboda byl násilník. Narodil se 1. listopadu 1923 ve Vlčicích, kde si našel svou ženu. Drahomíru Furmánkovou si přes nesouhlas její rodiny vzal v roce 1948. Svoboda byl ovšem i chorobný žárlivec. Svou ženu opakovaně napadal. Ta od něj několikrát odešla a zase se vrátila.

Svoboda se kvůli fyzickému napadání nejen rodiny musel opakovaně stěhovat. Po napadení kolegy v práci byl trestán nejprve podmíněně, později nepodmíněně. Odsouzen byl i za znásilnění. V průběhu posledního výkonu trestu v roce 1966 podala jeho žena žádost o rozvod.

Na svobodě se snažil rozhodnutí ženy, která s ním už nežila, zvrátit. Na 28. únor 1967 bylo nařízeno první jednání rozvodového soudu. Svoboda měl u sebe ten den čtyři syny. Dvě dcery odjely večer z Bukovic do Vlčic za matkou a prarodiči do Vlčic. Jedna z bukovických pamětnic dodnes vzpomíná, jak neurvale poslední odpoledne ukončil účast své dcery na nácviku na školní vystoupení.

Večer před tragickou nocí se Svoboda vydal do Vlčic a pokusil se znovu přesvědčit svou ženu, aby si rozvod rozmyslela. Odmítla. Svoboda odjel do Bukovic, kde spali čtyři synové. Spali oblečení a obutí, aby mohli případně utéct. Z otce měli strach. Svoboda dorazil po půlnoci. Ve spánku zavraždil sekerou nejprve nejstaršího Josefa a poté utloukl Karla, Luďka a Zdeňka. Poslední z nich se prý vzbudil a pokusil se bránit. Marně.

Čtěte dále:  Kdo vyvraždil všechny svědky smrti Jana Masaryka?

Svoboda poté odešel do práce, nasednul na traktor a vydal se do Vlčic. Asi kilometr před cílem se mu ale traktor rozbil a ke stavení tak přišel nepozorovaně. Svoboda nejprve rozrazil dveře a sekerou těžce zranil svou tchyni. Ta ještě stačila zavolat na svou dceru, aby utekla. Své ženě přispěchal na pomoc Svobodův tchán.

Po krátkém zápase Svoboda svého tchána smrtelně zranil. Manželka, Drahomíra Svobodová se poté, co vyskočila z okna, nejprve vydala k sousedům. Svoboda ji však přiměl vrátit se. Drahomíra netušila, že Svoboda přijel vraždit a poslechla ho. Když se napřáhl, aby svou ženu zavraždil, přiběhly obě dcery a pokusily se matku zachránit. Libuše byla smrtelně zraněna, Elena těžce. Přežila jako jediné z dětí.

Svobodova manželka se pokusila znovu utéct. V tu chvíli se zuřícímu Svobodovi postavila do cesty dcera souseda a zavraždil i ji. Svobodova manželka utekla na střechu za komín. Zuřící Svoboda se za ní pokusil dostat, ale začaly se pod ním propadat tašky na střeše. Po chvíli svého snažení zanechal a pokusil se o sebevraždu.

Nejprve vlezl do nedalekého rybníka a pokusil se umlátit sekerou. Když se mu to nepodařilo, pokusil se oběsit na půdě kousek od své vyděšené manželky. Přetrhl se s ním ale provaz. Odešel proto neznámo kam. Jeho tělo našli pátrači odpoledne v asi tři kilometry vzdáleném lomu, do kterého skočil. Zuřivé běsnění nepřežil ani jeden ze čtyř Svobodových synů. Tři zemřeli na místě, čtvrtý po pár hodinách v nemocnici. Svobodův tchán zemřel v nemocnici po čtyřech dnech, dcera a dcera sousedky o den později.

Případ byl v širokém okolí zapomenut kvůli tomu, že se nedostal k soudu a kvůli pozdějším dramatickým událostem. V samotném Jeseníku si na něj pamatují všichni. Nevzpomíná na něj ale nikdo.

Čtěte dále:  Praha, 1967: Z hotelu plného agentů beze stopy zmizel ostře sledovaný muž

Autor: Jaroslav Mareš

Případu se věnoval poslední díl druhé řady seriálu taJeMno na Televizi Seznam.


Comments are closed.