taJeMno: Jeskyně Lidomorna, jejíž pověst se potvrdila

Pod hradem Holštejn je jeskyně, které se přezdívá Lidomorna. Podle pověsti sem loupeživí rytíři házeli své oběti a rukojmí. Výzkumníci teprve nedávno potvrdili, že je to pravda.

Hrad Holštejn je dnes nepatrná zřícenina. Dříve to byla nedobytná pevnost severně od Brna. Místo opřádají kruté legendy.

Podle pověstí zdejší páni, Vokové z Holštejna, přepadali sousední hrady, brali rukojmí a házeli je úzkým komínem do lidomorny. Tam je nechali pomalu umírat a čekali, zda dostanou výkupné. Až do roku 2011 se mělo za to, že je to jen pověst a žádné propojení hradu a jeskyně pod ním neexistovalo.

Teprve před pár lety se podařilo propojení hradu a jeskyně objevit. Z povrchu do otvoru spouštíme kameru. Chceme vědět, zda se chodbou dalo projít.

Mezi nejkrutější majitele hradu patřil především Vok IV. V dobových dokumentech je uváděný jako jeden z nejvýznamnějších šlechticů. Soudní listiny ho uvádějí jednak jako přísedícího soudce. Několikrát žaloval ostatní šlechtice za přepadení. Nejčastěji ale stál před soudem sám za přepadení okolních hradů.

Na jeho nejkrutější kousky a mrazivou krásu podzemního dómu se podívejte v reportáži.

Autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Straší na hradech? Paranormální zkušenosti na vlastní kůži

Comments are closed.