Kdo vyvraždil rodinu synovce zakladatele českého skautingu

3. srpna 1969 se z jednoho z domů nedaleko nádraží v Dobřichovicích u Prahy ozvaly výstřely a vyšlehly plameny. Toho dne tragicky zemřelo pět členů jedné rodiny.
Veřejná bezpečnost uzavřela případ jako rozšířenou sebevraždu. Gustav Svojsík v pomatení smyslů postřílel svou rodinu, zapálil dům a otočil zbraň proti sobě. Jenže někteří sousedé viděli na zahradě záhadného muže se zbraní v ruce. Jiní zase tvrdí, že tam nikdo být nemohl.

Podle všech byl Gustav Svojsík milující otec od rodiny, který se v posledních měsících svého života něčeho velmi bál. Jeho strýc, Antonín Benjamin Svojsík, byl zakladatelem českého skautingu. Gustava tak v roce 1948 vyhodili ze studia medicíny a on se živil jako řidič sanitky.

Uměl jazyky, a tak později mohl nastoupit do podniku zahraničního obchodu Strojexport. Podivné tragédie ale provázely rodinu už dříve. Žena Gustava Svojsíka byla sirotek. Její chorobně žárlivý otec se oběsil těsně po narození dcery. Matka to prý neunesla a spáchala sebevraždu rovněž. Zuzana osiřela ve třech měsících.

V roce 1969 vyrazil Gustav Svojsík na služební cestu do Egypta. Tam se podle vyprávění známých prý buď udeřil do hlavy o sloup, anebo utrpěl úžeh a omdlel. Probral se prý na sovětském velvyslanectví. Od té doby se prý podle některých svědků jeho chování změnilo.

Vyšetřovací spis se nedochoval a z kusé zprávy v denním hlášení SNB je zmínka, že střelná zranění byla na tělech dvou obětí. Jak zemřeli ostatní? A jak je možné, že vyšetřování tak závažného činu je hotové už následující den?

Co se přihodilo v Egyptě a co tam Gustav Svojsík dělal, není jasné. Byl na sovětském velvyslanectví kvůli své práci? Nebo kvůli něčemu, k čemu se náhodou připletl? Byl nucen ke spolupráci? Podle některých svědků se snažil utéct ze země a měl v autě sbalené věci.

Čtěte dále:  taJeMno: Karlštejnská bestie - česká Alžběta Bathoryová

Vyvraždí rodinu někdo, kdo se chystá utéct za svobodou? Pokud by se rodina začala vzpírat, možná ano. Ale Gustav Svojsík se prý především bál. Klíč k podivné tragedii se skrývá v egyptské misi.

Jenže: Prošel jsem kompletní dokumentaci ministerstva zahraničí ze druhé poloviny 60. let, týkající se Spojené arabské republiky a později Egypta. Nikde žádná zmínka o tom, na jakých projektech tam pracoval Strojexport, není. Nic neobsahují ani denní hlášení generálního sekretariátu ministerstva.

Společnost Strojexport už neexistuje. Hledám proto někoho z pamětníků, kdo ve Strojexportu pracovali, nebo někoho ze Strojexportu znají. Další pátrání bude pokračovat.

Autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.