Král české Sibiře: Přepadal komunisty víc než čtyři roky

Jak si komunisté dokázali vyrábět zavilé nepřátele. František Slepička se kvůli svému původu na vojně dozvěděl, že už si neškrtne. Rozhodl se jinak.

František Slepička je naprosto neuvěřitelný a nezaslouženě zapomenutý příběh. Jeho rodičům sebrali komunisté hostinec a chov hřebců. Přesto se na na vojně rozhodl zapojit a byl vybrán k psovodům u Pohraniční stráže. Při jedné z posledních prověrek kvůli rodičům neprošel.

František Slepička potom ukradl dva samopaly a zběhl. Namísto útěku za hranice se ale schoval v prostředí, kde to dobře znal. Na Voticku se stal postrachem zdejších funkcionářů, prosazujících kolektivizaci. Přepadal soudruhy, kradl jim peníze, potravinové lístky a motocykly, aby nemohli jezdit po okolí a agitovat.

Přestože obvyklá životnost vojenských zběhů byla v té době dny až týdny, František Slepička žil životem psance víc než čtyři roky. Zuřivá Státní bezpečnost na něj pořádala hony. Několikrát se z nastražené pasti prostřílel. Několikrát se provokativně objevil na vesnické tancovačce, vypil pivo, provedl několik děvčat a před příjezdem hlídky zase zmizel.

Jeho osud dodnes obestírá mnoho tajemství. Nějaký čas dokonce prý pracoval pod falešným jménem na stavbě slapské přehrady. Místní obyvatelé na něj ale neradi vzpomínají. Stal se pro komunisty vítanou záminkou k rozpoutání teroru.

Osudným se mu stalo až přepadení komunistického funkcionáře na jaře 1955. František Slepička doplatil na přebíjení zásobníku. Nicméně tajemství obestírá i jeho smrt. Jeho otec ho prý při rekognici „poznal“ jen kvůli tomu, aby už měl konečně od komunistů klid.

Autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Jesenické psycho: Zapomenutý sedminásobný vrah

Comments are closed.