Krvavé posvícení na českokrumlovském zámku

17. únor 1608, masopustní neděle, Český Krumlov. Na zdejším zámku se odehrává krvavé posvícení. Don Julius Caesar markýz d’Austria, nemanželský syn císaře Rudolfa II., vraždí svou milenku. Byla to podle všeho jedna z největších ostud císařských rodin po celé Evropě.

Vraždou v Krumlově vyvrcholila Juliova kariéra zcela beztrestného zločince, násilníka a opilce. Habsburkové byli proslulí svou sňatkovou politikou. Je přinejmenším zvláštní, že se císař Rudolf nikdy neoženil a neuzavřel tak žádné důležité spojenectví. Historici tuto záležitost nikdy spolehlivě neobjasnili.

Julius Caesar d’Austria byl prvorozeným synem císaře Rudolfa a pravděpodobně milenky Rudolfa II. Kateřiny Stradové, u které se často mylně uvádí, že byla hraběnka. Ve skutečnosti pocházela z rodiny antikváře. Historie zná ještě pět Juliových mladších sourozenců.

Jedna z divočejších hypotéz dokonce tvrdí, že se Rudolf II. nikdy oficiálně neoženil kvůli tomu, že si potají vzal Kateřinu Stradovou. Pokud by to tak doopravdy bylo, byl by Julius Caesar právoplatným dědicem habsburského trůnu.

Don Julius Caesar žil na zámku v Českém Krumlově. Stal se postrachem svého okolí. Rval se po hospodách, kradl, loupil navštěvoval nevěstince, budil pohoršení. Vedl neformální skupinu svých kumpánů v páchání prostopášností, jakýsi svůj dvůr. V roce 1606 těžce zranil nebo dokonce zavraždil jednoho ze služebníků a měl být internován v klášteře.

Ještě téhož roku byl ale zpět. Místní z něj měli strach, ale byli i trochu vypočítaví. Krumlovská lazebnice Juliovi dohodila jako milenku svou dceru a slibovala si od toho výhody. Děvče se jmenovalo Markéta Pichlerová. Při jedné pitce ji Julius Caesar napadnul a těžce poranil.

Markéta Pichlerová první útok přežila. Přežila i pád z okna, ze kterého ji don Julius vyhodil, když si myslel, že je mrtvá. Když se z těžkého zranění uzdravila, přišla druhá fáze tragického příběhu. Julius si vynutil její navrácení na zámek. Slíbil, že se jí nic nestane. Když rodina odmítla, nechal jejího otce zavřít do šatlavy.

Rodina potom ustoupila a Markétu na zámek poslala. V noci z 18. na 19. února 1608, právě při posvícení, Julius Caesar svou milenku brutálně zavraždil. Císař vzápětí rozhodnul o synově internaci na zámku. Julius Caesar následně onemocněl duševní chorobou. Popis jeho projevů nejvíce odpovídá schizofrenii.

V zamřížované místnosti prožil necelý rok a půl. Zemřel v létě roku 1609 na jakýsi zánět v hrdle. V dobových záznamech se uvádí, že dona Julia udávil rarášek. Ještě zajímavější je ovšem přípis krumlovské městské rady, která se ptá císařského dvora, zda smí rodiče zavražděné dívky vyhnat z města.

Autor: Jaroslav Mareš

 


Comments are closed.