Lomnický přízrak: Přelud, který má příbuzné z masa a kostí

Zesnulá Marie Nosková. zdroj: archiv Věry Drahoňovské

Po celé naší zemi známe desítky legend o přízracích. S jedním z nich se pojí velmi konkrétní příběh. Podle obyvatel Lomnice nad Popelkou jde o holčičku.

Objevuje se prý pouze v zimních měsících. Oblečena v letních šatech bloudí mezi rodným domem a městem. Když ji někdo osloví. tak prý zmizí.

Předobrazem legendy byla dívka, která za první republiky zemřela mezi čtvrtým a pátým rokem života na záškrt. Zhoubný záškrt přicházel v epidemiích až do zavedení očkování v roce 1946. Bez včasného zásahu lékaře se v mnoha případech nemocný zadusil. V podhůří Krkonoš lékař dorazil v tomto případě pozdě.

Jmenovala se Marie Nosková Kvůli chudobě rodiny po smrti nebyla pohřbena v rakvi, navíc byla pohřbena do cizího hrobu. Když farář na jejím pohřbu dokončil řeč, prohlásil prý, že duše malého děvčete bude po smrti bloudit.

Nějaký čas se nic nedělo a na farářovu věštbu se zapomnělo. Po čase si začali místní vyprávět o bloudícím přízraku. Vyprávění se shodují v popisu bloudícího děvčete. V jednom případě prý svědek bloudící dívku dokonce identifikoval podle její fotografie, pořízené po smrti.

Dochovala se totiž fotografie zemřelé Marie Noskové na improvizovaném katafalku. Svědek, který spatřil dívčí postavu, prý nad fotografií nezaváhal. Podivných pozorování ale hlásí místní více, a to nejen malého děvčete. Spatřen tu bývá i přelud ženy neprávem odsouzené k smrti.

Zajímavé je, že podivné přízraky bývají spatřeny v místech tragických událostí, u šibenice, u stromu, který si vybralo hned několik sebevrahů. Lomnický přízrak ale má ve městě i žijící příbuzné. Vypátrali jsme je se štábem pořadu Tajemno na Stream.cz

autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Mistr vysypaný z rakve a blbec z muzea

Comments are closed.