Naživo: Objevená hrobka obsahuje další neznámé ostatky

Jindřich Librarius, zpovědník krále Přemysla Otakara II., je s největší pravděpodobností skutečně pohřben v zazděné kapli kostela Obětování Panny Marie. Jenže dnešní výzkum odhalil překvapivá zjištění.

Hrob Jindřicha Libraria, prvního převora českobudějovického kláštera dominikánů, byl ztracen od 19. století. Pravděpodobný důvěrník krále měl podle legendy panovníkovi poradit, aby si založením kláštera vyprosil narození potomka a dědice.

Založení kláštera evidentně pomohlo, protože bezdětnému královskému páru se skutečně narodil pozdější král Václav II. Zazděnou kapli s ostatky objevil v prosinci georadar. Dnešní výzkum měl ověřit, zda se jedná skutečně o zakladatele kláštera. Já jsem si zase chtěl ověřit odbavování živých přenosů na Youtube.

Přestože přibližný obsah zazděné kaple byl výzkumníkům znám už od prosince, při prosincovém výzkumu nebyly kvůli použité technice známé některé podrobnosti. Dnešní navrtání skrytého prostoru tak mělo přinést víc podrobností.

A přestože byly základní kontury nálezu jasné, přišlo i jedno překvapení. Listina, položená vedle dřevěné schránky s ostatky, pravděpodobně obsahuje další lidské kosti. S největší pravděpodobností jde o ostatky někoho dalšího. Dělníci v 19. století je pravděpodobně našli při druhotném pohřbívání Jindřicha Libraria. Čí ostatky to jsou nedalo se dnes zjistit, a tak mi vedoucí průzkumu naživo svatosvatě slíbil, že bude pokračování a do hrobky se půjde nejen kamerou v úzkém otvoru.

Toto bylo trojí zkušební živé vysílání. Na místě jsem byl i s kamerou, a tak bude standardní video následovat.

Autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Zwentendorf: Jaderná elektrárna duchů v Rakousku

Comments are closed.