Video: Největší záhada pravěku – Kounovské řady

Objevil je místní učitel v roce 1934. Desítky teorií o tom, co to vlastně mělo být, padly. Žádné vysvětlení nedává smysl.

Původně bylo přes 2000 kamenů. Geologický rozbor potvrdil, že kamení není odsud. Museli ho sem přepravit desítky kilometrů. Jenže to bylo v době, kdy lidé neznali kolo a nejtěžší kameny mají několik tun.

Z dávné minulosti tu přetrvalo celkem 14 řad kamenů. Kdo, kdy a proč je tu postavil? Dohady začaly prakticky okamžitě po jejím objevení. Jednoduché vysvětlení, že to jsou kameny narovnané na hranicích pravěkých polí, padlo. Kameny jsou totiž starší než kopec pod nimi. Navíc místo, odkud mohl kdosi tisíce kamenů přivézt, v širokém okolí žádné není.

Je to jakýsi pravěký kalendář? Obětiště? Obranné zařízení? Anebo ještě něco tajemnějšího? Podivnou stavbu navíc nejde přesně datovat, víme jen že někdy v pravěku. Chybí u ní totiž archeologické nálezy. Jako by ji snad ani nestavěl člověk. Jediné, co se našlo, byla záhadná hliněná tabulka. A ta se potom opět ztratila.

Podivná stavba je ještě podivnější tím, že po mnoho staletí byla úplně nepovšimnutá, vůbec se o ní nevědělo. Zjistili jsme, že zdejší kamení mělo jednu pozoruhodnou vlastnost.

Autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Straší na hradech? Paranormální zkušenosti na vlastní kůži

Comments are closed.