Nová fakta: Kam zmizel Hans Kammler, otec wunderwaffe

Generál Waffen SS Hans Kammler oficiálně spáchal sebevraždu 9. května 1945 v Jílovém u Prahy. Jak se ukazuje až nyní, Hans Kammler přežil.

Hans Kammler byl jedním z nejvýše postavených a také pro spojence nejcennějších nacistů. Věděl, kam došel vývoj zázračných zbraní jako tajemné paprsky smrti. Do jakého stadia byla dokončena nacistická atomová bomba. Zda vůbec nacisté zkoušeli vyvinout domnělé létající talíře Haunebu, jak daleko došel tým vyvíjející mezikontinentální rakety.

Ze všeho nejdůležitější ovšem bylo, že znal místa, kam nacisté uložili dokumentaci k děsivým vynálezům a cennosti, naloupené v celé Evropě. Pro tajné služby byl Hans Kammler obrovské lákadlo, ale zároveň i velký mezinárodní problém.

Zatímco v případě Wernera von Brauna bylo možno tvářit se, že šlo o zneužitého vědce, aktivní role Hanse Kammlera při vyvíjení plynových komor z něj dělala předmět mezinárodního skandálu, pokud by vyšlo najevo, že s ním někdo uzavřel dohodu o beztrestnosti. Vzal si jeden z největších válečných zločinců největší tajemství třetí Říše s sebou do utajeného hrobu? Mezinárodní tým rakouského dokumentaristy Andrease Sulzera zjistil, že Hans Kammler přežil a vyměnil svá tajemství právě za beztrestnost.

Hans Kammler se v posledních dnech války zdržoval v okolí Lince. 9. května byl zadržen americkými silami a byl držen až do 30. května a vyslýchán. Z amerických archivů byly odtajněny dokumenty, ve kterých je Kammlerovo zadržení potvrzeno. Na konci května údajně utekl. S největší pravděpodobností to byl klamný krok, který měl odvést pozornost spojenců od správné stopy.

Potvrzuje to dokument, který se Andreasi Sulzerovi podařilo nedávno objevit. Generál George McDonald, velitel oddělení A-2 zpravodajské služby amerického letectva v listopadu 1945 nařizuje majoru Englanderovi pokračování výslechů Hanse Kammlera. Půl roku po jeho údajné smrti.

Čtěte dále:  Vražda svatého Václava: Jak to nebylo

Jak jsem už publikoval v jednom z předcházejících článků, Hans Kammler měl hodně společného i s výcvikovým prostorem SS Benešov a s takzvaným Štěchovickým pokladem. O poklad ovšem v pravém slova smyslu nejde. Velmi zajímavé ovšem je, že příběh má podle Andrease Sulzera spojitost i s nedávnou zlatou horečkou v Polsku.

Takzvaný zlatý vlak, který měl převážet cennosti obyvatel Breslau, se ve Waldenburku/Walbrzychu nenašel. Andreas Sulzer tvrdí, že Američané náhodou vyfotografovali dva vlaky velmi blízko koncentračního tábora v Gusenu. Má k dispozici originální knihy s příjezdy vlaků. Jedním z nich byl vlak, který do Gusenu přijel z Opočna, do Gusenu. Ve stejný den Hans Kammler osobně nařídil přeložení nákladu z tohoto vlaku do podzemí. Američané tento vlak vyfotografovali při vykládání.

V Opočně ovšem nebyla žádná továrna, nic pro nacisty důležitého, aby to stálo za evakuaci. Vlak jel evidentně z větší vzdálenosti. Co všechno nabídnul Hans Kammler za svou beztrestnost? Klíč k rozluštění největších tajemství nacistů tak je podle všeho uložen v amerických archivech. Důkazy o tom, co vše Kammler Američanům prozradil, jsou ale stále tajné.

Hansi Kammlerovi je věnována úvodní reportáž třetí řady pořadu Tajemno v Televizi Seznam.


Comments are closed.