Praha, 1967: Z hotelu plného agentů beze stopy zmizel ostře sledovaný muž

Vyšetřovací spis. Zdroj: ABS ČR.

Kdo v Praze zavraždil Charlese Jordana? Je 20. srpen 1967. Vltava v Praze vyplavuje mrtvé tělo člověka, který měl v ruce klíč k vyřešení největšího válečného konfliktu po druhé světové válce. Jeho smrt se odehrála pod dohledem hned několika tajných služeb.

Jeho smrt se totiž hodila úplně všem: Arabským tajným službám, KGB, StB, americkým tajným službám, ale i některým mocným v Izraeli.

Charles Jordan byl americký občan, narodil se v německé židovské rodině. Část dětství strávil v Československu a přes Prahu utekl před nacisty. Praha je mu tak osudná hned dvakrát. Jako bývalý uprchlík se po válce rozhoduje, že bude zachraňovat uprchlíky.

Jordan hraje vysokou hru. Ignoruje železnou oponu, tajně vyjednává i s úhlavními nepřáteli a má úspěchy. Zachrání desetitisíce Židů z arabských zemí. Potají se mu podařilo vyjednat odchod židovského obyvatelstva z arabských států. Někdy Židy vykupuje. Vyřešil tak polovinu arabsko-izraelského problému.

Charles Jordan. Zdroj: ABS ČR

Když se rozhodne pomoct najít nový domov palestinským Arabům, udělá si další nepřátele. Arabsko-izraelský konflikt se totiž hodí oběma stranám studené války. Obě strany prodávají znepřáteleným stranám zbraně. Pokud Jordan najde domov pro Palestince z táborů v Pásmu Gaza i na Západním břehu Jordánu, nebude už o co válčit.

V srpnu 1967 přilétá Charles Jordan do Prahy a ubytovává se v hotelu Esplanade. Nikomu neříká s kým a o čem tu chce jednat. V hotelu to vypadá jako ve špionážním filmu. Státní bezpečnost má hotel obsazený svou agenturou. Své lidi tu mají americká, egyptská, syrská i sovětská tajná služba.

Tuší Charles Jordan hrozící nebezpečí? Krátce před smrtí žádá o přestěhování na jiný pokoj. Večer 16. srpna má hovor po vnitřní hotelové lince a odchází z pokoje. Neříká kam jde. Nikdo ho ale nevidí odcházet ze vchodu. V hotelu je kancelář aerolinek spojené arabské republiky kterou vede pravděpodobně představitel vojenské rozvědky nebo kontrarozvědky Mohammed Talaat.

Čtěte dále:  Nové dokumenty k Richardu: Obří podzemní jaderné smetiště

Kancelář aerolinek má vlastní vchod. Byl Charles Jordan zavražděn agenty některé arabské země už v hotelu? Po prohrané šestidenní válce by to pro ně byl úspěch. Jenže nikdo se s takovým „úspěchem“ nechlubí. Pitva nejprve ukazuje na to, že se Charles Jordan utopil. Pak se najdou stopy, že s mrtvým tělem někdo manipuloval a stopy chloroformu. Práci kriminalistů ale sabotuje tajná policie. Zoufalí vyšetřovatelé nasazují „do boje“ dokonce jasnovidce. Proč zemřel otec uprchlíků? Podívejte se na reportáž pořadu Tajemno.

Autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.