Právě teď: Odkrýváme hrobku králova zpovědníka

V českobudějovickém klášteře Dominikánů se po staletí skrývala hrobka s ostatky zpovědníka krále Přemysla Otakara II., Jindřicha Libraria. Archeologům se ji konečně podařilo objevit.

První převor budějovického kláštera Jindřich Librarius má podle legendy zásluhu na tom, že přemyslovský rod Přemyslem Otakarem II. nevymřel. Svému králi poradil, aby založil klášter. Když jeho radu král poslechnul, narodil se dosud bezdětnému páru následník trůnu, Václav II., pozdější český a polský král.

Jindřich Librarius se stal prvním převorem kláštera, který na jeho radu král železný a zlatý založil. Klášter vedl téměř dvacet let a je jedním z těch, díky kterým vyrostly České Budějovice v nynější krajské město.

Jindřich Librarius zemřel roku 1281 a byl pohřben ve výklenku zdi chrámu, kde se ve středověku nacházela kaple sv. Vavřince. Náhrobek byl ovšem nejpravděpodobněji v 19. století zazděn a informace o jeho hrobě se ztratila.

Díky nejmodernější technice se archeologům v kostele Obětování panny Marie podařilo najít zazděnou kapli sv. Vavřince, ve které se skrývají ostatky prvního převora kláštera. Odkrývání kaple provádějí badatelé právě v těchto okamžicích. Další zpravodajství proto najdete zde, ale také na mém youtubovém kanálu.

Autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Zapadlý příběh bláznivé jeptišky a zatajených pokladů v klášteře v Chotěšově

Comments are closed.