Převrat v dějinách zločinu: Chomutov a zapomenutý případ případ nejmladšího sexuálního vraha

Dům, ve kterém bydlela pětiletá Eva Adamová. Zdroj: ABS ČR.

Nejmladším vrahem v historii československého zločinu byl až dosud Jiří Straka. Případ spartakiádního vraha začal v únoru 1985, kdy bylo dotyčnému 15 let. Nyní se objevil případ daleko mladšího útočníka.

Světová kriminalistika dosud zná jako nejmladší vrahy Jona Venablese a Roberta Thompsona, kteří 12. února roku 1993 v Anglii brutálně zavraždili dvouletého Jamese Bulgera. Případ vzbudil obrovské pozdvižení v celé Velké Británii. Mladšímu z obou vrahů bylo v den spáchání zločinu 10 let, 5 měsíců a 20 dní.

Pokud jde o mladší případy usmrcení, jednalo se vždy o náhodu. Nejznámějším případem se v tomto případě stala hádka o kus železného šrotu v Paintsville Kentucky z 18. května 1929. Šestiletý Carl Newton Mahan zastřelil brokovnici osmiletého Cecila Van Hoose, který mu vzal kusy železného šrotu, které chtěl prodat a pohádali se.

Carl byl postaven před soud a porota ho uznala vinným nikoliv z vraždy, ale ze zabití a soudce ho následně odsoudil k 15 letům polepšovny. Odvolací soud následně rozsudek zrušil pro nemožnost odsoudit tak malé dítě za úmyslný trestný čin.

Policejní plánek nálezu těla. Zdroj: ABS ČR.

Horor v Chomutově

Případ, který když ne přepisuje, tak minimálně doplňuje historii kriminalistiky, se odehrál 15. července 1971 ve vyloučené lokalitě na předměstí Chomutova. Lázeňská ulice dnes již neexistuje, stejně tak dům č. 5. Už v roce 1971 byla oblast určena k demolici kvůli stavbě průmyslového areálu železáren a válcoven.

Dům se čtyřmi bytovými jednotkami obývaly romské rodiny. Ve čtvrtek 15. července kolem 23:00 nahlásila rodina Adamových zmizení pětileté dcery Evy. Na místo byla povolána hlídka se služebním psem, ale nic nenašla. Do hledání v okolí, v domech v blízkých ulicích, se zapojují i lidé z okolí. Pátrání po pětiletém děvčeti, které zmizelo z hloučku hrajících si dětí někdy kolem osmé hodiny večer, je ale neúspěšné.

Čtěte dále:  Foto: Když klesla Vltava v Orlíku, vyplavila vzpomínky na mlýny, mosty a solnou stezku

Prvním směrem pátrání je monitoring podezřelých vozidel. Mezi nimi vyniká vozidlo Mercedes, které shodně popisuje hned několik dětí z hloučku hrajících si u domu. V autě seděli dva mladíci, které se podařilo dokonce ztotožnit a vyslechnout. Oba vypovídají, že na místě byli, pokračovali ale na benzinovou stanici a následně do Jirkova. Vyšetřujícím nejsou podezřelí ani tím, že jde o dvacetiletého a jednadvacetiletého mladíka, kteří jezdí po Chomutově v té době pro běžného občana nedostupným automobilem Mercedes.

Náhle se objevivší vrah

Tělo Evy Adamové je objeveno ve sklepě domu, ve kterém  bydlela v pátek 16. července v 18:30. Zemřela na udušení a byla brutálně sexuálně zneužita. Tou dobou vypovídá na policejní stanici desetiletý strýc děvčete MD. Vypovídá, že předchozího dne byl nejprve s kamarády v kině a Evu odvedl do sklepa domu, kde ji sexuálně zneužil

Výpověď vyšetřovaného:

Já jsem zůstal před domem na dvorku s Evičkou a domluvou sám. Já jsem potom vzal Evičku Adamovu za ruku, vedl jsem jí do chodby našeho domu a tam jsem potom šel ke dveřím vedoucím do sklepa, které byly zavřený a zaháčkovaný ohnutým hřebíkem. Vzpomínám si, že jsem dveře otevřel a to tím, že jsem hřebík dal na stranu a potom jsem s Evičkou šel po schodech dolů do sklepa. Ve sklepě bylo vidět, protože bylo denní světlo.

Místo nálezu zavražděné. Zdroj: ABS ČR.

MD dále tvrdí, že své neteři dal ruku přes pusu, aby nekřičela a držel ji na obličeji dokud se bránila. Ve vyšetřovacím spisu není uvedeno, jakým způsobem bylo tělo zavražděné objeveno, ani jakým způsobem se vyšetřovatelé dostali právě k osobě MD.

Velmi podezřelé je i to, že sklep domu č. 5 byl prohledáván už den předem, a to za přítomnosti policejního psa a zavražděná nebyla objevena. U výslechu desetiletého chlapce nebyl přítomen nikdo z jeho rodičů, pouze třídní učitelka. Vyšetřovatelé rodině navíc tají, že pohřešovaná byla nalezena zavražděná přímo v domě.

Čtěte dále:  Exkluzivní rozhovor: Vrazi Otylie Vranské jsou odhaleni a známe i místo činu

Velmi podivné vyšetřování

Na místě činu je bezprostředně po přiznání MD provedena rekonstrukce s fotodokumentací. Podle protokolu MD ukázal jak vraždu a sexuální napadení pětileté neteře provedl a vše údajně odpovídá stopám na místě. Jeho věrohodnost ale částečně narušuje výslech třídní učitelky ze zvláštní školy, která jeho prvotnímu výslechu byla přítomna. Ve spisu rovněž

Výpověď svědkyně:

Jak jsem jej za ten jeden školní rok poznala musím uvést, že měl bujnou fantazii, že si vymýšlel, ale to ne neustále, nýbrž jenom někdy. Jako příklad bych chtěla uvést, kdy hovořil ve škole o svatbě sestry Hanky, že to bylo na Vánoce, že napekli plno masa a cukroví, že manžel jeho sestry Hanky je Čech, že je z Kadaně, ale zatím jsem se dozvěděla, že je zavřený. Tedy nebyla to pravda.

Velmi podivné vyšetřování pokračuje. Přestože je tělo oběti nalezeno ve sklepě domu, ve kterém bydlela, před rodinami zde bydlícími vyšetřovatelé tuto skutečnost tají.

Citace z vyšetřovacího spisu:

Bez ohledu na noční dobu je pokračováno v ohledání místa činu a nálezu. Na místo nálezu ve 24:00 hod bude pozván pohotovostní lékař a současně bude mrtvolka zavražděné převezena tak, aby rodiče, kteří jsou cikánského původu nevěděli, že jejich děcko se nalézá v domě ve sklepě, kde bydlí.

MD při rekonstrukci údajně vše ukázal tak, že to odpovídalo důkazům. Zdroj: ABS ČR.

Celá utajovací mašinerie končí v okamžiku, kdy nedůvěřivý otec Evy Adamové přichází do Chomutovské nemocnice a svou dceru hledá. Jedna ze sester mu prozrazuje, že jeho dcera v nemocnici není, ale že je v márnici. Velmi podivný případ vrcholí jen částečně zdokumentovanou scénou, při které zoufalý otec vynáší tělo dcery před márnici.

Následná pitva je provedena až v pondělí 19. července na soudním oddělení v Praze ve Studničkově ulici. Přes víkend prý vyšetřovatelé nesehnali soudního lékaře. Pitva prokazuje brutální sexuální útok spojený s roztržením svalů.

Čtěte dále:  Záhada Nikoly Šuhaje: Zbojník si po své smrti odseděl 10 let

Byl to on ikdyž to třeba nebyl

Ve spise chybí znalecký posudek v oblasti psychiatrie, přestože byl desetiletý MD přímo od výslechu převezen na dětskou psychiatrii. Vyšetřovatelé se zároveň nijak nevyrovnali hned s několika svědectvími dětí hrajících si před domem, podle kterých se MD ani na okamžik nevzdálil. V dochovaných materiálech navíc není zhodnoceno, zda může desetiletý chlapec způsobit tak závažná poranění.

Chlapce, obviněného z vraždy, který strávil dětství v diagnostickém ústavu, se autorům článku podařilo dohledat. Tvrdí, že vrahem není, ale k celé záležitosti se vzhledem k traumatizujícím vzpomínkám nechce vracet.

A tak máme v historii české kriminalistiky dosud neznámý případ, který nadlouho promění statistiky dětských vrahů. Případ, který nemá obdoby nejen u nás, ale ani v zahraničí. Anebo se na světlo dostal případ zametené sexuální vraždy pětiletého děvčátka, který vyšetřovatelé z pohodlnosti hodili na desetiletého příbuzného a „vyřešili“ ho tím, že ho zbavili dětství s rodinou.

Po okolnostech případu dále pátráme.

zdroje: ABS ČR

autoři: Bohumil Švarc, Jaroslav Mareš


Comments are closed.