ZJK: Sebevražedný atentát „vynalezla“ zvrhlá česká šlechtična

1. února roku 1620 otřásla jičínským zámkem obrovská exploze. Výbuchem zámku zároveň vyvrcholil největší sexuální skandál naší historie.

Začátek 17. století. V českém království se schyluje ke stavovskému povstání proti Habsburkům. V té době se ale odehrává obrovský sexuální skandál, který končí možná prvním sebevražedným útokem ve světové historii.

V sutinách zámku přišla při výbuchu sudů se střelným prachem o život jedna z posledních představitelek nejbohatšího šlechtického rodu té doby a dalších čtyřicet lidí.

Zároveň tak vyvrcholil největší sexuální skandál v historii české šlechty. Historici se dodnes neshodnou na tom, zda byla exploze na zámku prvním sebevražedným atentátem v historii.

Smiřičtí jsou nejbohatší šlechtický rod u nás. V roce 1590 se Zikmundu Smiřickému narodí dcera, Eliška Kateřina.

Eliška Kateřina Smiřická prý nebyla příliš hezká. Žádný šlechtic o ni nejevil zájem. Její náruživost ji proto donutila k milostným dobrodružstvím s poddanými.

Byl to vztah se zámeckým kovářem, kvůli kterému byla nejprve na dvanáct let uvězněna svou vlastní rodinou, aby se po svém vysvobození na čas stala jednou z nejmocnějších šlechtičen.

Štěstěna se ale nakonec od ní odvrátila. Když jí přišla královská komise ve jménu její sestry zabavit zámek, ozval se výbuch. Jaká tajemství zahalují konec nejbohatšího šlechtického rodu u nás?

Autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Po stopách skutečného Péráka: Kdo děsil Jičín

Comments are closed.