Štěchovický poklad – konec příběhu

Hledají ho už víc než 70 let. Nejprve armády, poté tajné služby a nakonec amatérští hledači. Jenže nově objevené materiály naznačují, že všechno je úplně jinak.

Podle oficiální legendy je Štěchovický poklad celkem 540 beden, které chtěli nacisté na konci války dopravit z Berlína přes Madrid do Argentiny. Pomiňme fakt, že Štěchovice tak nějak nejsou po cestě z Berlína do Madridu.

Andreas Sulzer je rakouský publicista, který se věnuje tajným programům SS vývoje zbraní hromadného ničení. Před několika lety natočil dokument Hitlerova atomová bomba a ve svých výzkumech dál pokračuje. Spolu s badatelem Adamem Kretschmerem jsme se stali součástí širšího mezinárodního týmu a jsem rád, že nyní mohu prezentovat první výsledky mezinárodní spolupráce.

Podle nejnovějších zjištění se oblast Štěchovic stala součástí supertajného programu vývoje raket, které měly nést jaderné hlavice. Důležitým bodem je samotná štěchovická přehrada. Po příchodu nacistů byla její stavba prakticky zastavena, aby se po určitém čase priority zcela obrátily a Štěchovice se staly jednou z nejdůležitějších staveb v Říši.

Naplněná přehrada v roce 1943.

Relativně malá přehrada uprostřed Protektorátu, která měla zásobovat energií nedůležité město najednou musela být postavena co nejrychleji. Syn stavbyvedoucího vzpomíná. „Byl tu dost krutý (režim), protože se těm Němcům zdálo, že ta stavba probíhá pomaleji, než měli představu. Tak aby tomu pomohli, aby to urychlili, tak tady nechali pro výstrahu dva inženýry z té české stavební firmy na místě zastřelit.“

Proč tak najednou potřebovali Němci Štěchovice? V březnu 1942 vyhánějí nacisté z okolí české obyvatelstvo a vzniká výcvikový prostor SS Benešov. V červnu 1943 přijíždí do Benešova přísně tajná brigáda SS „Stollenbau.“ Jednotka, která staví tak tajné podzemní prostory, že je nesmějí stavět ani vězni z koncentračních táborů, které by po dokončení stavby postříleli.

Čtěte dále:  Štěchovický poklad - Hitlerova protektorátní atomovka

Ve stejné době posílá jeden z největších válečných zločinců a nejzáhadnější muž Třetí říše, šéf vývoje zázračných zbraní, generál Hans Kammler, státnímu ministrovi protektorátu K.H. Frankovi rozhořčený dopis, jak to, že není respektován Kammlerův pokyn, aby výcvikový prostor SS dostal nejvyšší možnou prioritu. „Skupinové cvičiště Benešov je zařazeno pod číslem „Prot 42 Up c 1“. Podle poslední číslice čísla „1“ je vidět, že se u tohoto GB-stavební číslo jedná o nejvyšší stupeň v dané oblasti činnosti, kterou tomu možno přidělit. Proto nechápu, proč – SS- Gruppenführer Frank mohl být oproti tomu informován, že vojenské cvičiště Benešov má být zařazeno téměř na poslední místo.“

Záznam o příjezdu tajné brigády SS.

V roce 1943 má okolí Štěchovic nejvyšší možnou prioritu pro vývoj tajných zbraní… Připomeňme si, že v roce 1943 nemá ještě Třetí říše důvod cokoliv schovávat. V té době už běží tajné nacistické programy na plné obrátky. Publicista Adam Kretschmer připomíná, že v té době byly do výcvikového prostoru přivezeny jakési záhadné sudy, ke kterým prý nebylo radno se přibližovat. „Máme fotografie leteckého průzkumu, kde můžete vidět naplněnou přehradu, takže vyráběla elektřinu. Praha na ní nebyla napojena. Dobrá otázka je, k čemu potřebovali tolik energie,“ upozorňuje Andras Sulzer.

V té době probíhá intenzivní výzkum v Příbrami a nedaleko Jáchymova. Šéfem vývoje je Rolf Engel. Je přímo podřízen generálu Hansi Kammlerovi. Pozdější svědectví totálně nasazených ukazují, že nedaleko Jáchymova vyráběli nacističtí vědci bomby na bázi uranových směsí o neuvěřitelné účinnosti. Nedaleké jezero při pokusech ohřáli na 80 stupňů. Svědek, totálně nasazený v továrně Škoda v Bodenbachu (Děčín-Podmokly), namaluje při vyšetřování, na čem se v továrně pracovalo.

Jeden z „produktů“ továrny v Bodenbachu – Podmoklech.

Rolf Engel je svědky spatřen ve Štěchovicích ještě v dubnu 1945. Hans Kammler oficiálně umírá 9. května v Praze či v Jílovém u Prahy. Zastřelen, otráven, zastřelil se, otrávil se… vyberte si. Jeho tělo nikdy nebylo nalezeno. „Stoprocentně víme, že Rolf Engel a Hans Kammler se zapojili do kombinovaného raketového a jaderného projektu. Dobrá otázka je, proč byli tyto dva lidé na konci války právě tady. A na na to máme důkazy, upřesňuje Andreas Sulzer.

Čtěte dále:  Důkaz: Šéf vývoje zázračných zbraní Hans Kammler utekl

Na začátku 50. let vypracovává americké válečné letectvo seznam strategických bombardovacích cílů pro útoky jadernými bombami. Jsou mezi nimi nejdůležitější továrny, nejdůležitější dopravní uzly a …Štěchovice, a to dokonce dvakrát. „Seznam cílů obsahuje i kódovník, takže si piloti mohli přečíst, že dole pod nimi bude vlakové seřadiště nebo chemická továrna. Kódy, které se vztahují k těmto cílům ve Štěchovicích, však v tomto kódovníku nejsou. To znamená, že se jednalo zcela evidentně o cíle, které neměly být známy ani ani americkým pilotům,“ upřesňuje Adam Kretschmer.

Bombardovací cíle, nedávno odtajněné NSA.

Adam Kretschmer zároveň pátral v pražském vojenském archivu po dokumentech, týkajících se německé evakuace na konci války. Pražský archiv obsahuje kompletní materiály Todtovy organizace s podrobným plánem evakuace všeho důležitého. „Z dokumentů jasně vyplývá, že ústup byl spořádaný koordinovaný, nejen z lokalit jako byla Plzeň a Praha, ale zároveň i z tras, z Dolního a Horního Slezska přes Broumov a Olomouc a Brno. Vysvětluje to některé německé postupy, které nám dosud nebyly úplně jasné, proč Němci dělali,“ uvádí Adam Kretschmer.

Dokonalé evakuační plány, včetně nosnosti mostů na jednotlivých trasách, obsazení strážních jednotek. Cokoliv důležitého tak mělo zmizet, skutečně s pravděpodobností hraničící s jistotou zmizelo. Co bylo tak důležité na okolí Štěchovic, že tomu šéf vývoje zázračných zbraní dal takovou prioritu? Jak je možné, že se tato informace dostala po válce dostala až do Spojených států? Kde je konec Hanse Kammlera?

Všechny evakuační cesty vedou do Rakouska.

Omlouvám se všem romantikům. Štěchovický poklad podle všeho pokladem v pravém slova smyslu není. Zlato a šperky u Štěchovic není radno hledat. Mohlo by se najít něco daleko horšího.

Tým Andrease Sulzera připravuje dokumenty pro německou stanici ZDF, které přinesou zcela nový pohled na nacistický tajný plán vývoje zbraní hromadného ničení a na další osudy jednoho z největších válečných zločinců všech dob. Díky naší spolupráci mohu s předstihem publikovat část výsledků bádání, týkající se Štěchovického pokladu.

Čtěte dále:  Alžběta Báthory a tajné vraždící společenství

Autor: Jaroslav Mareš

Pokračování je zde.

Část výpovědi o tom, co se dělo nedaleko Jáchymova.

Exkluzivní dokumenty a další výpovědi na TV Seznam v pořadu Záhady Josefa Klímy:


Comments are closed.