Tajemné podzemí pod Letnou, napojené na letenský tunel

Podzemní most zachránil budovu zemědělského muzea před zřícením do tunelu. Později se z něj stal sklad, ze skladu veřejný kryt, později přísně tajné velitelství CO a nyní z něj bude depozitář muzea.

Letenský tunel je po vyšehradském druhý nejstarší silniční tunel v Praze. Otevřen byl v září 1953. Před jeho stavbou bylo ovšem třeba zachránit budovu Národního zemědělského muzea, pod kterou měl vést a která by se do něj mohla zřítit.

Jeden čas se uvažovalo o zboření budovy. Nakonec byly pod budovou postaveny tři nosníky – podzemní mosty, pod kterými následně postavili tunel. Kolem nosníků zůstal volný prostor, který byl nejprve využíván jako sklad. Později byl prostor upraven na kryt pro zaměstnance budovy.

Později byl utajen a začleněn do systému civilní obrany, když se z něj stalo utajené velitelství. Bývalé velitelství civilní obrany je dokonce propojené tajným výstupem do letenského tunelu. Prostor, který několikrát změnil účel, vznikl kvůli stavbě Letenského tunelu.

Kryt má i několik unikátních řešení. Protože musel mít dva východy a jeden z východů byl v rámci utajení zazděn, bylo zvoleno náhradní řešení: Nouzový východ do stropu letenského tunelu. Jeho použití bylo ovšem extrémně nepohodlné. S Lacem Lahodou ze Společnosti pro výzkum historického podzemí jsme dostali možnost vše si prolézt.

Toto byla pravděpodobně poslední návštěva s kamerou v těchto prostorách. Národní zemědělské muzeum totiž potřebuje skladovací prostory a připravuje Unikátní kryt tak v této podobě brzy zanikne.

Autor: Jaroslav Mareš

Reportáž z unikátního krytu můžete vidět v prvním dílu pořadu Tajemné podzemí na stream.cz

Čtěte dále:  Zlato na Medníku - odhalené tajemství akce Omnipol

Comments are closed.