Ukradl plně vyzbrojený tank a odjel

Neuvěřitelný příběh armádní neschopnosti a nesmyslné tragedie se odehrál v roce 1983 na Rakovnicku. Na jeho začátku se pohádali dva vojáci, kdo z nich má lepší tank.

Rakovnický tankový pluk procházel tou dobou přezbrojením z tanků T-55 na T-72. Jedna rota ještě zbývala. V neděli 16. října zfalšovali dva vojáci podpis velitele ve vycházkových knížkách a vyrazili do hospody. Tam vypili asi osm piv a vydali se zpátky. Rudolf měl v osm nastoupit na neoprávněně prohozenou směnu dozorčího.

Cestou do kasáren se začnou štengrovat, kdo z nich má lepší tank, kdo je lepší řidič a kdo ho lépe ovládá. Rudolf svou T-55 nechce dát jen tak lacino. Rozběhne se k autoparku a volá, že všem ještě ukáže a že se projede.

Za chvíli se z autoparku ozve startování motoru. Kamarád z hospody hledá dozorčího, aby mu nahlásil, co se stalo. Jenže dozorčí sedí namísto ve službě v útvarovém kině. Rudolf mezitím vyjel z kasáren, povalil plot a po silnici míří k vesnici Senomaty.

Je nalitý a pravděpodobně si ani nevšimne, že proti němu jede osobní auto. Jeho řidička si zachrání život tím, že na poslední chvíli přeleze na sedadlo spolujezdce. I tak má vážné doživotní následky. Rudolf pokračuje na Senomaty. Když do nich dorazí, projede se po návsi a zamíří na Nouzov a Přílepy.

Pokračuje přes Kněževes a dojede na Karlovarskou. Tu přejede bez střetu s projíždějícími auty. Projede se mezi domy Veclova. Na „výletu“ je už téměř dvě hodiny. Někdy tou dobou vyrážejí z rakovnických kasáren obrněné transportéry s úkolem tank zastavit. Pokud nebude chtít, dostávají pokyn střílet na jeho pásy. Celou dobu předtím trávilo velení telefonováním na okolní útvary a informováním o uprchlém tanku.

Ve Veclově Rudolf pravděpodobně částečně vystřízliví a uvědomuje si, co provedl. Tank stáčí do pole, nastavuje redukovanou rychlost, vyskakuje se stanoviště řidiče a lehá si pod pás. O něco později ho umírajícího najdou příslušníci SNB.

Čtěte dále:  Dům dvou sériových vrahů: Děsivý příběh vraha Novotného

Nikým neřízený tank znovu projede před Karlovarskou a míří do Kněževse. Tam projede přes dvě zahrady. Zničí ploty a několik ovocných stromů a vjede do stodoly. Ta ho naštěstí zasype tak dobře, že se zastaví motor. V okolí desítek metrů je hned několik obytných domů. Jejich obyvatelé mohou slavit druhé narozeniny.

SNB volá do rakovnických kasáren, že tank mají ve stodole. Následné vyšetřování sice odpoví na otázku „jak,“ odpověď na otázku „proč“ se ve spisu nenachází. Zato se dojde k závěru, že z vedení útvaru nikdo nepochybil. Potrestán je jen druhý z vojáků, který nedovoleně opustil útvar a šel na pivo a dozorčí, který byl v kině. Jinak je prý vše v pořádku.

Autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.