Uzavřené části nacistické podzemní továrny Rabštejn

V údolí mezi obcí Jánská a Českou Kamenicí začali nacisté v roce 1942, po náletu na Brémy, budovat podzemní zbrojovku a koncentrační tábor. Později opuštěné prostory obsadila československá a sovětská armáda.

Nacisté sem chtěli přestěhovat mimo jiné firmu Weserflug, vyrábějící díly do letadel. Výroba začala na začátku roku 1944. Celkem měly v údolí vzniknout tři podzemní komplexy o víc než 80 tisících metrech čtverečních.

Ražba v měkkém pískovci postupovala rychle. Podzemní továrna dostala jméno Zechstein. Budovali ji vězni ze zdejšího koncentračního tábora – pobočky tábora Flossenburg.

Ražba štol pokračovala až do 8. května 1945. Do konce války se podařilo dokončit přibližně čtvrtinu plánovaného komplexu.

Výroba leteckých součástek se rozbíhala postupně. Kromě dílů pro letadla zde vzniknul i první vrtulník.

Po válce prostory převzala československá armáda. Část využila jako sklady zásob a další část jako podzemní tankoviště – sklad strategických zásob pohonných hmot.

Do štol zamontovali vojáci obrovské, až 100 metrů dlouhé nádrže. Po roce 1968 zabrala objekt sovětská armáda.

Kapacita podzemního skladiště byla plánovaná na 7 milionů litrů. Třicetimetrové nádrže sloužily ke skladování benzínu, střední padesátimetrové skladovaly naftu a nejdelší stometrová nádrž byla na kerosin.

Zásoby paliva se tu v dobách provozu neustále obměňovaly. Na nedaleké nádraží přijížděly železniční cisterny a do podzemního tankoviště vedla přístupová chodba s přívodním potrubím.

Autor: Jaroslav Mareš

Do podzemního komplexu Rabštejn můžete nahlédnout v reportáži pořadu Tajemné podzemí na TV Seznam.

Čtěte dále:  Zmizelý vchod E do podzemního komplexu Richard: Záhada vyřešena

Comments are closed.