Záhada chýnovské jeskyně: Kudy teče podzemní řeka

V České republice je celkem 14 jeskynních komplexů, zpřístupněných veřejnosti. Jenže ani zpřístupněné jeskyně nejsou zcela probádané.

Chýnov bere vodu do vodovodu z chýnovského jeskynního komplexu. Jenže známá část jeskyní i se zatopenými patry, leží tři kilometry od vývěru vody. Problém chýnovského podzemí jsou posuny jednotlivých desek. Badatelé tak zkoumají prostor, který končí závalem sutě. Když se zával podaří prokopat, chodba za ním nepokračuje.

Přitom voda podzemím prokazatelně protéká dál. Záhada chýnovského podzemí tak odolává snahám jeskyňářů o objasnění. V minulých dnech se přeci jen podařilo dosáhnout určitého posunu. Zcela nová metoda dokumentování podzemních prostor, takzvaná videogrammetrie, při které jsou prostory nasnímány videokamerou a v počítači je následně vytvořena digitální podoba jeskyně.

Zatopená část chýnovské jeskyně je prvním objektem u nás a jedním z prvních na světě, která byla za pomoci videogrammetrie převedena do digitální podoby. Přesné zaměření pomohlo odstranit některé nejasnosti v napojení jednotlivých prostor.

Stále však zbývá zjistit přibližně tři kilometry dlouhé bílé místo mezi známými částmi podzemí a vývěrem vody z podzemí. Podívejte se na video z nejnovější akce jeskynních potápěčů.

Autor: Jaroslav Mareš

Čtěte dále:  Nedostupná místa: Přísně tajné provozy továrny na Semtex

Comments are closed.