Zavraždila posledního Pernštejna karlštejnská bestie? Záhada odolává

Hrobka Vojtěcha z Pernštejna v Pardubicích. Foto: Jaroslav Mareš

Je to jeden z nejzáhadnějších zločinů naší minulosti. 17. března 1534 náhle umírá kandidát na krále. Umírá dva dny po karlštejnské bestii, kterou odsoudil k smrti.

Karlštejnská bestie svému soudci slíbila, že ho stáhne s sebou. Kateřina z Komárova, žena karlštejnského purkrabího Jana Bechyně z Lažan umírá v době, kdy se manžel odsouzené za smrt své ženy mstí svým nepřátelům. Je to náhoda nebo zločin? Každopádně je to záhadné úmrtí, které se archeologové evidentně dodnes bojí.

V pardubickém chrámu svatého Bartoloměje je na čestném místě hrobka nejvyššího českého šlechtice a královského kandidáta Vojtěcha z Pernštejna. Hrobka muže, který při volbě českého krále prohrál s Habsburky, je prokletá. Je evidentně prokletá tak dobře, že archeologové dodnes dělají co mohou, aby se nejzáhadnější smrt v našich dějinách nikdy nevyšetřila.

Na začátku podivného příběhu je zapomenutá kauza české Alžběty Báthoryové, Kateřiny Bechyňové z Lažan. Sadistická vražedkyně, přezdívaná Karlštejnská bestie, žaluje u komorního soudu Václava Hájka z Libočan, a sice pro pomluvu. Náš slavný kronikář byl v té době děkanem karlštejnské kapituly a pravděpodobně pana purkrabího taktně napomenul, aby si dal na choutky své ženy pozor.

Ze soudu pro pomluvu soud s vražedkyní

Následuje žaloba pro pomluvu urozené paní. Hlavním soudcem v několik let se vlekoucím sporu je právě Vojtěch z Pernštejna. Celý soud se nese ve znamení strachu. Manžel Kateřiny, karlštejnský purkrabí Jan Bechyně z Lažan, si dává dobrý pozor, aby poddaní nic neřekli.

Díky statečnosti několika svědků se ale soud zcela obrací a nakonec je Karlštejnská bestie odsouzena za 14 přiznaných vražd. Bylo jich pravděpodobně víc. Větší skandál ale nechce soudce vyvolávat. Vyhrožování poddaným tedy nezabralo na všechny. Jan Bechyně mezitím už soukolí pomsty rozjel. Hájek z Libočan je obviněn z krádeže na karlštejnské kapitule, přivázán pod koně a potupně odvezen z Karlštejna.

Čtěte dále:  Proč tajný vodovod Pražského hradu nevede na Pražský hrad: Pojďme nahlédnout dovnitř

Bechyňovi ale si ale ve vyhrožování troufají i na nejvyššího královského hofmistra. Po vynesení rozsudku Kateřinu odvádějí a ta svého soudce proklíná. Slibuje, že ho potáhne s sebou. Zazděná Kateřina Bechyňová umírá hlady a zimou 15. března 1534.

Průzkum Pernštejnovy hrobky. Foto: Jaroslav Mareš

Kletba která vyšla

Soudce Vojtěch z Pernštejna náhle umírá pouhé dva dny po Kateřině. Všichni jsou přesvědčeni, že karlštejnská bestie svou kletbu naplnila a stáhla Vojtěcha s sebou. Když nebudeme věřit na kletby, je velmi pravděpodobné, že Jan Bechyně z Lažan jen splnil výhrůžky své ženy.

Namísto honosného pohřbu nejvýznamnějšího šlechtice českého království následuje utajený převoz v noci a rychlé uložení bez rozloučení. Vdova hrobku proklíná: Kdo do Vojtěchovy hrobky vstoupí, zemře. Tak prý hrobku proklela vdova po Vojtěchovi. Jenže dávná kletba evidentně funguje dodnes. Pardubický historik Jiří Kotyk se ji snaží zlomit už 20 let. Pakliže nechal Jan Bechyně z Lažan Pernštejna otrávit, mohly by se po otravě i po staletích najít stopy.

Letitou kletbu částečně zlomil až nedávný průzkum spolkem Naše historie, při kterém badatelé vsunuli úzkým otvorem do hrobky inspekční kameru. Největší tajemství posledního Pernštejna ale odolalo i tentokrát. Bohatě zdobená rakev s Pernštejnovými ostatky je stále vcelku. Možnost odebrat vzorek biologického materiálu a potvrdit či vyvrátit otravu se tedy nenaskytla. Badatelé prováděli pouze neinvazivní průzkum a otevření rakve by znamenalo nevratný zásah.

Dobrou zprávou tedy je, že vnitřek hrobky je v lepším stavu, než se očekávalo. Tou horší je, že tajemství smrti posledního Pernštejna bude evidentně ještě několik set let odolávat.

Autor: Jaroslav Mareš

Zdroje: Naše historie z.s.


Comments are closed.