Železniční teror za první republiky

Náš první železniční terorista není úplně první. Útoky na železnici byly především na začátku první republiky docela časté.

Při studiu archivních materiálů k jinému případu narazil jsem v pražském Národním archivu na několik pozoruhodných záznamů. Pozoruhodných také kvůli tomu, že před pár dny odsoudili protimuslimského důchodce z terorismu.

25. srpna 1921 Našel železniční pochůzkář Benda na trati Olomouc – Štěpánov, na hranici katastrů Černovír a Moravská Loděnice zarážku, položenou na trati. Tu někdo ukradl z hlavního nádraží v Olomouci. Na místě činu byl nalezen kus papíru, ve kterém byla zarážka zabalena. Na něm bylo tužkou napsané jméno „Zacha.“

Zarážka mohla vykolejit noční rychlík č. 1.101. V době nálezu měl už povolení k odjezdu z Olomouce. Následné vyšetřování směřovalo k olomouckému dělníku jménem Zacha. Ten tvrdil, že zarážku před rychlík umístil traťový pochůzkář Benda. Ani jednomu se nepodařilo prokázat vinu a případ musel být odložen.

Ještě dříve téhož toku, 3. března v 9:56 vyjel vlak z Hradce Králové směrem na Kynšperk. U slezského Předměstí zpozoroval strojvedoucí, že přední kola lokomotivy vykolejila. Použil proto nouzovou brzdu a šel zajistit vlak. Mezitím objevil traťmistr, který vlakem rovněž cestoval, na dráze položená dřeva, o která vlak dříve vykolejil.

Zmatený traťmistr ztížil vyšetřování, když automaticky obě dřeva z trati odstranil a znemožnil četníkům řádně zadokumentovat místo činu. Při incidentu se nikdo nezranil, jen byla na pět hodin uzavřena trať. Ani u tohoto ohrožení se pachatele nakonec nepodařilo vypátrat.

Ještě pár slov k současnému případu: U soud za terorismus odsoudil duševně labilního příznivce Okamurovy SPD. Zaslechl jsem tuším od předsedy této obskurní strany známý bonmot: „Problém není v tom, že všichni muslimové jsou teroristé. Problém je v tom, že všichni teroristé jsou muslimové.“

Čtěte dále:  Dva sérioví vrazi v jednom domě zavraždili 11 lidí

Tento případ platnost bonmotu narušuje a vytváří bonmot opačný: „Problém není v tom, že všichni příznivcci SPD jsou teroristé. Problém je v tom, že všichni čeští teroristé jsou příznivci SPD.“

Tenhle text vzniknul tak trochu mimochodem při studiu materiálů k největším železničním loupežím u nás.

Autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.