Přísně tajné skandály

Když se přihodí nějaká ostuda, aktéři se s ní obvykle moc nešíří. Když se stane skandál, aktéři se ho snaží ututlat stůj co stůj. V mnoha případech se to i podaří. Zamést veškeré stopy je ale daleko těžší. A tak je naše historie je plná příběhů, které jsme neměli znát.

A tak celý svět zná Alžbětu Bathoryovou, zatímco její českou předchůdkyni nezná nikdo. Zatímco turisté lační upírské historie jezdí do Rumunska, skutečná předloha Drakulova příběhu se odehrála v Českém Krumlově.

Jak je možné, že zavražděného zbojníka, hrdinu románů a divadelních představení patnáct let po smrti propustili z vězení? Na čem ztroskotal pokus českých fašistů předběhnout Hitlera a převzít u nás moc dřív než se to podařilo v Německu?

Jak měl vypadat československý fašistický režim, který jsme mohli mít po pochodu na Prahu ještě před nástupem Hitlera k moci v sousedním Německu?

Naše historie je utkána skandály a maléry, o kterých nemělo být nic v učebnicích historie. A ono skutečně není. Tak jsou aspoň v této knize.

Kniha se dá koupit zde v obchodu.

Karlštejnská bestie – Příběh předchůdkyně Alžběty Bathoryové. Brutálně zavraždila desítky služek. Namísto stětí byla potichu zazděna. Před smrtí ještě proklíná svého soudce, královského pretendenta Vojtěcha z Pernštejna. Záhadně umírá dva dny po ní. Proč se archeologové dodnes bojí otevřít prokletou hrobku?

Největší filmový podvod – V roce 1961 se ve slovenských Čachticích objevili filmaři s kamerou a chtěli natočit velkofilm o Alžbětě Bathoryové. Rozdávali smlouvy na horentní honoráře, pobláznili kdekoho. Filmová horečka skončila za pár týdnů obrovskou ostudou. Filmaři byli falešní, v kameře nebyl film, místní děvčata zneužita. Jak zuřivě se s recesisty vyrovnala vládnoucí moc, která označila místní za primitivy?

Mizera, co oklamal prezidenta – Jiří Skomarovský se v roce 1945 stává celebritou v Karlových Varech. Tvrdí o sobě, že je hrdina a partyzán, s veliteli Rudé armády si tyká. Z rukou prezidenta Beneše získává nejvyšší vyznamenání za hrdinství. Ve skutečnosti to je sprostý vrah a válečný zločinec. Mistrnými kličkami dvakrát unikne popravě. Zůstali po něm nejméně tři mrtví.

Tajná válka psychotroniků – Říkali si psychotronici, ale metody „práce“ v této kapitole dějin připomínaly spíše čaroděje. Kvůli bizarnímu omylu tajných služeb došlo mezi Východem a Západem k regulérnímu závodu v čarodějnickém zbrojení. Hlavním bojištěm bylo Československo a přísně tajné pracoviště Roberta Pavlity.

Nikola Šuhaj – Jak je možné, že Nikolu Šuhaje 15 let po jeho údajné smrti propustili z vězení po odpykání patnáctiletého trestu za loupežnictví? Tvrdilo se, že postrach Podkarpatských četníků zastřelili právě četníci. Není to pravda. Potom se tvrdilo, že ho utloukli vesničané. Jaké tajemství skrývá nenápadný hřbitov na poloninách?

Poslední zločin Harryho Jelínka – Prodal Karlštejn a tramvajovou linku č. 1. Za podvody čelil stovkám žalob. Na konci války záhadně zmizel. Jenže Harry páchal podvody dál, po celé Evropě. V šedesátých letech se vrátil do Československa. Přestože byl na seznamu válečných zločinců, nebyl zatčen. Překvapivé informace o dalších osudech známého hochštaplera.

Drakula byl z Krumlova – Důkladně zamlčovaný příběh Eleonory ze Schwarzenberku. Upíří kněžna, jejíž smrtí vyvrcholila masová hysterie strachu z nemrtvých. Proč po její smrti přemalovali její portréty? Proč nemá na svém hrobě jméno? Proč se Bram Stoker při psaní Drakuly inspiroval příběhem Eleonory? O čem byla nepoužitá kapitola z románu Drakula?

Když se estébáci postříleli s policajty – Ostudný omyl a ponížení státní bezpečnosti. V květnu 1949 se estébáci vydávají zatknout příslušníky SNB na stanici v Hazlově, podezřelé z převaděčství. Namísto zatýkání vypukne prudká přestřelka. Policisté brání stanici před domnělými teroristy důkladně. Ignorantsky provedená a nahoře nenahlášená akce vrcholí internací členů StB.

Sexuální atentát – První sebevražedný útok v dějinách. V únoru 1620 se blíží k Jičínu královská komise, aby Elišce Smiřické zabavila zámek i město. Eliška nechává zabarikádovat vstupy do města. Když jsou královští vyslanci do města a do zámku vpuštěni, ozývá se obrovský výbuch. Příběh „zoufalého zločinu“ a první sebevražedné atentátnice v dějinách

Mrtví si stěžovat nemohou – Smutný příběh vládnoucí blbosti a diletantství. Vždycky, když v bývalém Sovětském svazu havaruje letadlo a pilot zemře, ukáže vyšetřování jako příčinu nehody selhání pilota. Mrtví viníci totiž mají jednu obrovskou výhodu: Oproti těm živým se nemohou bránit. Proč umírali Chemopharmě lidé, zatímco se vedení snažilo všechno ututlat:

Chlebíčková aféra – Příběh českých kolaborantských novinářů, kteří vynutili schůzku u předsedy vlády Aloise Eliáše. Odcházejí pohoštěni obloženými chlebíčky. Několik fašistů poté onemocní záhadnou nemocí, kterou jeden z nich nepřežije a další mají doživotní následky. Příběh konce nejvýše postaveného odbojáře, který se chystal odstranit i K.H.Franka.

Kralevic a vilná fena – Největší skandál Habsburské dynastie. Jak se Ferdinand II., syn císaře Ferdinanda I. tajně oženil s neurozenou ženou a jak dokázal svůj sňatek tajit před císařem. Přepadlo císařské vojsko hrad Křivoklát jen kvůli mrtvým dětem? Co našel georadar v křivoklátské kapli?

Poslední rána Bedřicha Smetany – Když v roce 1987 na vyšehradském Slavíně exhumovali ostatky Bedřicha Smetany, ozvala se dutá rána. Nahoře exhumující zjistili, že rakev je prázdná. Mistr při vytahování vypadl. Potomci skladatele potom žalovali antropology z hanobení ostatků. Ukázalo se, že tým neměl k výzkumu povolení. Jak se celá věc ututlala až na ÚV KSČ.

Hitler z Brna – Ještě než se k moci dostal Adolf Hitler, pokusili se čeští fašisté o převrat podle Mussoliniho. Proč se nepovedl pochod na Prahu a proč jsme se nezdravili Heil Kobsinek?



Comments are closed.