Když se na konci ledna nad územím USA objevil podivný balon, zrušil ministr zahraničí Spojených států cestu do Číny. Čínský špionážní balon ovšem odstartoval sérii daleko podivnějších událostí.
Podle Číny šlo o obyčejný meteorologický balón, který se vychýlil z původně plánovaného kurzu. Spojené státy ovšem tvrdí, že už na první pohled je zřejmé, že takto meteorologický balón nevypadá. Do vzdušného prostoru Spojených států vstoupil balón poblíž Aljašky. Následně přeletěl nad Kanadou a dostala se až nad kontinentální část USA.
Celé zařízení bylo velké až jako Socha svobody v New yorku a technologické zařízení v podvěsu se solárními panely ve velikosti stíhacího letounu. K balonu bylo vysláno zpravodajské letadlo U-2 a detekovalo množství modulů určených ke sběru zpravodajských informací, připojených k příhradové konstrukci, na jejímž koncích byly solární panely.
Podle prvotních záznamů byl balón schopný odposlouchávat elektronickou komunikace včetně geolokace vysílačů. Podle amerických úřadů byl balon, na rozdíl od balonu meteorologického, rovněž vybaven malými motory s několika vrtulemi, které mu umožňovaly manévrování nad oblastmi jeho zájmu.
Čína ovšem tvrdí, že šlo o výzkumné zařízení určené ke studiu atmosféry, které se odchýlilo od plánovaného kurzu a když americké letectvo balón 4. února nad mořem v blízkosti Severní Caroliny sestřelilo, vyslovilo nad záležitostí politování. Den poté byly trosky z moře vyzvednuty a podle prohlášení velitele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany vážil náklad balonu několik tun.
Do 8. února byla většina trosek vyzvednuta z moře a pozůstatky zkoumá FBI.
Byly další případy
Od 10. do 12. února se ovšem nad Spojenými státy a Kanadou odehrála malá balonová smršť. V pátek 10. února americké úřady sestřelily „výškový objekt“ u pobřeží Aljašky. Následující den byl další neidentifikovaný objekt sestřelen v kanadském vzdušném prostoru a v neděli 12. února americká armáda sestřelila další objekt, který byl spatřen nad oblastí Velkých jezer.
Americké ministerstvo obrany následně uvedlo, že ani jeden z těchto tří objektů nepředstavoval vojenskou hrozbu. Problémem byla jednak blízkost citlivých objektů ministerstva obrany, ale také výška a dráha, které mohly představovat nebezpečí pro civilní letectví.
Americké ministerstvo obrany následně zpřísnilo kontroly vzdušného prostoru nad USA. Podle dosud známých informací ani jeden z těchto objektů nemohl být meteorologický balon. Balon vybavený meteorologickými sondami je daleko subtilnější zařízení, v nízkých výškách má průměr jen přibližně jeden metr a roztahuje se do větších rozměrů až ve velmi vysokých výškách v horních vrstvách atmosféry.
Neidentifikovaný objekt, sestřelený 10. února poblíž Aljašky, měl podle Pentagonu velikost malého automobilu. Objekt sestřelený nad Huronským jezerem vypadal jako osmiúhelník s visícími provázky, ale bez zřetelného užitečného zatížení, uvedlo ministerstvo obrany.
Pátrání po troskách a mimozemské dohady
Podle mluvčího Rady pro národní bezpečnost Johna Kirbyho pátrání po objektech sestřelených u pobřeží Aljašky a nad Kanadou pokračuje, protože pozůstatky se nacházejí v odlehlém terénu. Poslední objekt, sestřelený nad Huronským jezerem, se má nacházet v hluboké vodě.
Na rozdíl od čínského balonu další tři objekty neměly vlastní pohon a nezdálo se, že jsou ovládány posádkou. Byly také výrazně menší, než čínský objekt. O jejich původu není nic známo. Jedinou informací, kterou máme k dispozici, je prohlášení, že prý nejde o objekty americké vlády.
Prezident Biden v polovině února prohlásil, že ani jeden ze tří následných objektů podle všeho nebyl součástí čínského špionážního programu. Obrovské pozdvižení ovšem vyvolalo prohlášení generála Glena VanHercka, ze Severoamerického velitelství protivzdušné obrany. Podle něj nebylo možné vyloučit ani mimozemský původ některého z létajících objektů.
Malér s generálovým prohlášením „žehlil“ následně bezpečnostní mluvčí Bílého domu, který mimozemský původ naopak jednoznačně vyloučil. Záhada jejich původu nicméně nebude vysvětlena dokud se nepodaří nalézt a vyzvednout jejich trosky. To se zatím nepodařilo a pravděpodobnost, že se je podaří nalézt, s přibývajícím časem klesá.
Kostarický incident a podivný válec
Nad Amerikou se ve stejné době proháněl ještě pátý objekt. Spatřen byl poprvé 2. února nad Kostarikou. Pohyboval se ve výšce kolem 17 kilometrů rychlostí necelých 50 kilometrů za hodinu. O den později proletěl objekt nad Kolumbií, aniž by byl spatřen nad Panamou, která leží mezi oběma zeměmi, kde byl pozorován. Následně byl pozorován nad Venezuelou, respektive nad městem Macaraibo.
V případě posledního pozorovaného objektu je o jeho původu jasněji – jeho vyslání opět potvrdila Čína. Pokud jde o původ zbývajících tří neidentifikovaných objektů, jeví se jako nejzajímavější objekt, sestřelený nad Kanadou 11. února. Jeho tvar byl totiž charakterizován jako doutník či jako válec.
Znalci případů pozorování UFO si určitě vybaví hlášení amerických pilotů nad Tichým i nad Atlantickým oceánem o pohybu podivných objektů, charakterizovaných jako „létající Tic-Tac.“ Šlo přitom o velmi divoce manévrující objekty, které hladce unikly jakémukoliv pokusu o pronásledování a podle nemnohých záznamů z přístrojů na stíhačkách prováděly dokonce manévry, neodpovídající limitům setrvačnosti. Velmi zajímavá je i souvislost s pozorováním neznámého doutníkového objektu nad Vranovskou přehradou v 80. letech, který měla rozkaz sestřelit posádka vrtulníku Mi-24. Sestřelení se nepodařilo a autentická svědectví posádky vrtulníku najdete v tomto článku. Je tedy přinejmenším zvláštní, pokud by mělo jít o objekt stejného druhu, že se nechal sestřelit a pronásledovatelům neuniknul. O případech pozorování létajícího Tic-Tacu zase příště.
autor: Jaroslav Mareš
zdroje: CBS News, Ministry of Defence USA