Tajná fotogalerie: Zakázaná místa v továrně na trhaviny

Odlučovače. Se souhlasem Explosia a.s.

Jedním z prvních úkolů, které si před sto lety vytyčilo Československo, byla továrna na trhaviny. 23. března 1920 proto rozhoduje ustavující valná hromada o zřízení společnosti Československá akciová továrna na látky výbušné v Semtíně.

Provoz na mísení výbušných látek, takzvané koloběhy, získalo Československo od zanikající habsburské monarchie. Dlouhou dobu byly tyto stroje tajné. A dodnes se tu povoluje návštěva jen výjimečně.

Z bezpečnostních důvodů je provoz mísení trhavých směsí rozdělen na dvě části – jedna je strojovna, osazená elektromotory. Síla se přenáší pomocí řemenů z hovězí kůže. Je to kvůli tomu, aby do druhé části nepronikla ani jiskra statické elektřiny, která by mohla způsobit velké neštěstí

Koloběh. Foto: Jaroslav Mareš

Druhou částí historického provozu jsou takzvané koloběhy – stroje na mísení trhavin. Než jsme k nim mohli vstoupit, museli jsme odevzdat veškeré kovové předměty, včetně propisek, aby nemohla vzniknout jiskra. Myslí se tu na všechno. Jedné ze stěn se říká výfuková. Je výrazně tenčí a případná tlaková vlna půjde tudy.

Původně to bylo jedno z míst, které mělo pomoci při budování obrany Československa. Nakonec právě tady vzniklo jedno z několika českých slov, které zná celý svět.

Nejznámější produktem ze Semtínské továrny je samozřejmě Semtex, plastická trhavina, vyráběná od konce 50. let. Vzniklo ho mnoho druhů. Výbuchem Semtexu se zpevňují například části výhybek. A nemusí vypadat jako modelína. V prodeji jsou například listy jen o málo silnější

Strojovna koloběhů. Foto: Jaroslav Mareš

než list papíru.

Listovou trhavinou se likviduje munice, ale teoreticky by se dala vsunout teroristům pod dveře. Teroristé by si ostatně měli dát pozor i na obyčejné tuby na silikon. Namísto silikonu je v nich – semtexový gel.

Trhavinou se dá i řezat železo až do šířky čtyř centimetrů. Speciální řezací nálože se přiloží ke kovu a speciální clona usměrní výbuch jedním směrem. Výhoda plastické trhaviny je právě v účinku a jednoduchosti použití. Československo vyrábí Semtex od začátku 60. let.

Čtěte dále:  Atomový sklep ve Vemorku - Návštěva místa, kde Hitler prohrál druhou světovou válku

Celý areál je prostoupen bezpečnostními opatřeními. Každá budova, kde se pracuje s trhavinami, je na případný výbuch připravena. Ať už výfukovými stěnami, anebo ochrannými valy, které usměrní tlakovou vlnu.

Nejtajnější a nejnebezpečnější místa si prohlédněte ve fotogalerii s historickými i současnými fotografiemi.

25 akcií. Se souhlasem Explosia a.s.
25 akcií. Se souhlasem Explosia a.s.
« z 25 »

autor: Jaroslav Mareš

zdroje: Explosia a.s.


Comments are closed.