Hospodská hádka o tank: Když Československé lidové armádě uprchl obrněnec

Havarovaný tank T-55. Se souhlasem Vojenského ústředního archivu.

Nebýt těžkého zranění na začátku a lidské oběti na konci příběhu, mohla to být veselá historka z vojny. Dva vojáci se cestou z hospody pohádali o to, kdo má lepší tank.

Rakovnický tankový pluk procházel v roce 1983 přezbrojením z tanků T-55 na T-72. Jedna rota ještě používala starší typ tanků. V neděli 16. října asi dvě hodiny po poledni zfalšovali dva vojáci podpis velitele ve vycházkových knížkách a vyrazili do hospody. Tam vypili asi osm piv a vydali se zpátky. Vojín M. měl v osm večer nastoupit na neoprávněně prohozenou službu vedoucího.

Cestou do kasáren se ovšem začal dohadovat s kamarádem, kdo má lepší tank. Vojín M. se se starším typem tanku nechtěl dát tak lacino.

Citace z vyšetřovacího spisu:

Vojín základní služby M. a svobodník B. dne 16.10.1983 asi ve 14 hod. utekli z ubytovacího prostoru do hostince na zátiší, kde každý z nich vypil asi 7 dvanáctistupňových piv. Asi ve 20 hod. při cestě zpět do kasáren se spolu dohadovali o tom, kdo z nich je lepší řidič. Svobodník B., který byl přidělen na tank T-72, přesvědčoval vojína M. o tom, že tento tank je o hodně lepší než T-55, který má vojín M. přidělen. Na to vojín M. prohlásil, že mu něco ukáže a od svobodníka B utekl směrem k tankovému parku.

Tanková technika je standardně hlídána. Toho večera ovšem na rakovnické jednotce střežena nebyla. Dozorčí parku rotmistr Z. totiž nebyl o nic méně střízlivý než zloděj-únosce. A navíc nebyl ani na místě výkonu služby – v kině dávali zajímavější program.

Následky dopravní nehody. Se souhlasem Vojenského ústředního archivu.

Citace z obvinění:

Dne 16.10. před nástupem do služby dozorčího parku v době od 12 do 17 hod. vypil obviněný 0,5 l bílého vína a dvě desetistupňová piva. V 17 hod. se obviněný zúčastnil rozdělení celodenní směny. Poté obviněný odešel na stanoviště dozorčího parku. V 18:50 obviněný opustil neoprávněně stanoviště dozorčího parku. Odešel na rotu oprav techniky, kde se zdržoval do 19:30 hodin. V 19:35 odešel obviněný do útvarového kina, kde od 20:00 sledoval film. V době, kdy nebyl obviněný bez oprávnění přítomen na svém stanovišti dozorčího parku, vnikl kolem 20:05 do prostoru parku vojín, který tam odcizil tank T 55 a odjel s ním z prostoru parku na silnici.

Čtěte dále:  Havárie UFO na Vysočině: Český Tunguzský meteorit stále nenalezen

Vojín M. tedy vyjel uzavřenou branou z kasáren, povalil plot a po silnici míří k vesnici Senomaty. K první nehodě došlo hned po dvou stech metrech za první křižovatkou. Tank rozmačkal protijedoucí osobní auto. Jeho řidička si zachránila život tím, že na poslední chvíli přesedla na sedadlo spolujezdce. I tak má vážné doživotní následky. Tank s opilým řidičem se projel po návsi v Senomatech, projel se po návsi a zamířil na Nouzov a Přílepy.

Přes Kněževes dojel až na hlavní silnici mezi Prahou a Karlovými Vary. Tu přejel bez střetu s projíždějícími auty. Řidič se projel se mezi domy Veclova. Tou dobou byl na „výletu“ už téměř dvě hodiny. Někdy v té době už vyrazily z rakovnických kasáren obrněné transportéry s úkolem tank zastavit. Pokud se nevzdá dobrovolně, dostali vojáci rozkaz střílet na jeho pásy. Celé dvě hodiny strávilo vedení posádky telefonováním na okolní útvary a informováním o uprchlém tanku.

Zásah proti uprchlíkovi tak začal příliš pozdě. Ve Veclově řidič tanku pravděpodobně částečně vystřízlivěl a uvědomil si, co provedl. Tank proto stočil směrem do pole a vyskočil z něj.

Citace z vyšetřovacího spisu:

Z vyšetřování vyplynulo, že v těchto místech nastavil ruční plyn a zařadil první převodový stupeň redukovaný, za jízdy opustil tank a spáchal sebevraždu tím, že se nechal tankem přejet. Tank potom pokračoval v pohybu po polích směrem na obec Kněževes, kde narazil do stolu doly a zastavil se.

Havarovaný tank ve stodole. Se souhlasem Vojenského ústředního archivu.

Nikým neřízený tank znovu projel přes hlavní tah na Karlovy Vary a v Kněževsi naštěstí namísto do obytného domu vjel do stodoly s takovým štěstím, že stodola tank zasypala a ten se zastavil. Obyvatelé v blízkém okolí mohou slavit druhé narozeniny. Celá věc měla v jednom případě dohru před vojenským prokurátorem. Opilý dozorčí parku byl potrestán čtyřmi měsíci nepodmíněně. O potrestání ostatních se postaral velitel útvaru.

Čtěte dále:  Tragédie v horách: Nejvyšší přívalovou vlnu světa způsobil člověk

Citace z vyšetřovacího spisu:

Za nedokonalou organizaci pořádkových hlídek v posádce a nepředání povinnosti správce posádky před odjezdem na déletrvající služební cestu jsem potrestal kapitána K. Za nepoučení pořádkové hlídky a málo náročný výkon služby dozorčího útvaru jsem potrestal majora H. Za neorganizovanost a nepevný režim života u jednotky jsem potrestal velitel roty nadporučíka H. Za nezodpovědně sestavenou stráž její nedbalou přípravu a neprovedení kontroly výkonu jsem potrestal poručíka K.

Autor: Jaroslav Mareš

zdroj: VÚA, fond Vojenská obvodová prokuratura Litoměřice, spis 4 OPv 419/83

 


Comments are closed.