Kam se ztratil Hans Kammler – nová stopa

Hans Kammler. Volné dílo.

Generál Waffen SS Hans Kammler oficiálně spáchal sebevraždu 9. května 1945 v Jílovém u Prahy. Jak se ukazuje až nyní, Hans Kammler přežil.

Hans Kammler byl jedním z nejvýše postavených a také pro spojence nejvíce nejcennějších nacistů. Věděl velmi přesně, kam došel vývoj zázračných zbraní včetně obávané atomové bomby, kterou spojenci na konci války v dobytém Německu horečně hledali. Měl v rukou klíč k rozluštění záhady, zda nacisté skutečně zkoušeli vyvinout domnělé létající talíře Haunebu, jak daleko došel tým vyvíjející mezikontinentální rakety.

Příliš velká ostuda

Ze všeho nejdůležitější ovšem bylo, že znal místa, kam nacisté uložili dokumentaci k děsivým vynálezům a cennosti, naloupené v celé Evropě. Pro tajné služby byl Hans Kammler obrovské lákadlo, ale zároveň i velký mezinárodní problém.

Zatímco v případě Wernera von Brauna bylo možno tvářit se, že šlo o zneužitého vědce, aktivní role Hanse Kammlera při vyvíjení plynových komor z něj dělala předmět mezinárodního skandálu, pokud by vyšlo najevo, že s ním někdo uzavřel dohodu o beztrestnosti. Vzal si jeden z největších válečných zločinců největší tajemství třetí Říše s sebou do utajeného hrobu? Mezinárodní tým rakouského dokumentaristy Andrease Sulzera zjistil, že Hans Kammler přežil a vyměnil svá tajemství právě za beztrestnost.

Hans Kammler se v posledních dnech války zdržoval v okolí Lince. 9. května byl zadržen americkými silami a byl držen až do 30. května a vyslýchán. Z amerických archivů byly odtajněny dokumenty, ve kterých je Kammlerovo zadržení potvrzeno. Na konci května údajně utekl. S největší pravděpodobností to byl klamný krok, který měl odvést pozornost spojenců od správné stopy.

Tajemná cesta k Richardu

Týmu Andrease Sulzera se podařilo zrekonstruovat Kammlerovu „poslední“ cestu. Na počátku května 1945 se s kolonou svých podřízených vydal z Lince na sever. Jeho štáb byl ohlášen v koncentračním táboře v Litoměřicích. Štáb, nikoliv nutně Kammler. Tam podle všeho ale nikdo nedorazil. Je možné, že Kammlerově koloně zkřížilo plány pražské povstání. Podle oficiální verze se Kammler zastřelil v lese nedaleko Jílového u Prahy. Jeho tělo se ale nikdy nenašlo.

Čtěte dále:  Nacistický poklad v Nizozemsku: Zloděj pocházel z Čech, svou identitu skrýval

V této souvislosti je zajímavé svědectví Hanse Maiera, ředitele zbrojovky Wikow, který pro nacisty vyvíjel akusticky naváděnou raketu a kazetovou bombu, že v dubnu 1945 dostal pokyn odvézt výsledky své práce do Štěchovic. Do Štěchovic se tou dobou vydal šéf zbrojního konglomerátu protektorátních továren Voss, ale především Heinrich Gärtner, šéf vyzbrojovacího úřadu SS. Jestliže Kammler měl zázračnou zbraň dodat, Gärtner ji měl převzít a zařadit do výzbroje.

Přísně tajná dohoda

Vše nasvědčuje tomu, že si ve Štěchovicích přední pohlaváři rozdělili ty nejcennější dokumenty, které jim měly zajistit beztrestnost. Mohl se Kammler vyskytnout v blízkém okolí jen náhodou? Tomu, že nešlo o náhodu, nasvědčuje jeho záhadné zmizení. Až donedávna nebylo jasné, s kým si Kammler své zmizení dojednal. Mohl zamířit na obě strany.

Kammler se rozhodnul pro Američany. Potvrzuje to dokument, který se Andreasi Sulzerovi podařilo nedávno objevit. Generál George McDonald, velitel oddělení A-2 zpravodajské služby amerického letectva v listopadu 1945 nařizuje majoru Englanderovi pokračování výslechů Hanse Kammlera. Půl roku po jeho údajné smrti.

Rozkaz vyslechnout Kammlera z podzimu 1945. Foto: NARA College park.

Jak jsem už publikoval v jednom z předcházejících článků, Hans Kammler měl hodně společného i s výcvikovým prostorem SS Benešov a s takzvaným Štěchovickým pokladem. O poklad ovšem v pravém slova smyslu nejde. Velmi zajímavé ovšem je, že příběh má podle Andrease Sulzera spojitost i s nedávnou zlatou horečkou v Polsku.

Takzvaný zlatý vlak, který měl převážet cennosti obyvatel Breslau, se ve Waldenburku/Walbrzychu nenašel. Andreas Sulzer tvrdí, že Američané náhodou vyfotografovali dva vlaky velmi blízko koncentračního tábora v Gusenu. Má k dispozici originální knihy s příjezdy vlaků. Jedním z nich byl vlak, který do Gusenu přijel z Opočna, do Gusenu. Ve stejný den Hans Kammler osobně nařídil přeložení nákladu z tohoto vlaku do podzemí. Američané tento vlak vyfotografovali při vykládání.

Čtěte dále:  Hrabě Dracula pocházel z Čech: Kdo to byl a proč ho autor románu přestěhoval

V Opočně ovšem nebyla žádná továrna, nic pro nacisty důležitého, aby to stálo za evakuaci. Vlak jel evidentně z větší vzdálenosti. Co všechno nabídnul Hans Kammler za svou beztrestnost? Klíč k rozluštění největších tajemství nacistů tak je podle všeho uložen v amerických archivech. Důkazy o tom, co vše Kammler Američanům prozradil, jsou ale stále tajné.

autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.