Nevyjasněné případy: Podivná smrt šéfa zbrojovky

Hotel am tiergarten. Zdroj: Nordbayern.de

12. března 1995 zemřel v německém Norimberku generální ředitel České zbrojovky Uherský Brod Miroslav Duda. Nešťastnou náhodou prý v noci vypadl z okna. Nešťastnou náhodou?

 Z okna se nešťastnou náhodou vypadává při jejich mytí, ne v noci a ne na hotelu. Vraždu i sebevraždu ale německá policie odmítla.

Po hotelu Am Tiergarten se navíc krátce po neštěstí povídalo, že v hotelovém pokoji nebyl oné noci sám. Lidé z okolí tvrdili, že sebevražda je v případě Miroslava Dudy nesmysl. Poslední večer na něm navíc nepozorovali žádné známky strachu nebo smutku.

Miroslav Duda byl na mezinárodním veletrhu IWA, zaměřeného na lovecké a sportovní zbraně. Na jednu stranu to byl pro Českou zbrojovku úspěšný veletrh, na stranu druhou přišel prý odpoledne před neštěstím navštívit expozici zbrojovky pracovník Bezpečnostní informační služby. Co chtěl?

Shodou okolností téhož dne přijel do Norimberka i štáb TV Nova a zajímal se o to, zda české podniky nevystavují vojenskou munici. Po návštěvě štábu byl prý Miroslav Duda rozrušen. Oproti tomu reportér Martin Mrnka tvrdil, že s Miroslavem Dudou vůbec nemluvil. Ten den byl na místě i místopředseda ODS, tehdy nejsilnější parlamentní strany, Petr Čermák.

Německá policie pracovala od samotného počátku s verzí nešťastné náhody. Po rozboru krve a vlasů oběti, aby vyloučila ovlivnění omamnými látkami, případ jako nešťastnou náhodu skutečně uzavřela.

Případ vzbudil v okolí Uherského hradiště určitou pachuť. K vyšetřování nebyla přizvána česká policie, vyšetřování se podle všeho soustředilo na samotný pád, nikoliv na širší souvislosti. Jakou roli v případu sehrála česká tajná služba, jaké poměry tehdy panovaly na trhu, nebyla v pozadí nešťastné události snaha zbavit se konkurence, nic z toho nebylo objasněno.

Ona pachuť přetrvává dodnes. Německá policie na můj dotaz ovšem tvrdí, že vše bylo řádně objasněno a žádné dokumenty k případu se už nedochovaly. Vše, co jsem k případu zjistil, jsou stále další a další podezření. Doufám proto, že si tento krátký článek přečte někdo, kdo zná příbuzné Dudových a zprostředkuje kontakt. Můj dosavadní terénní průzkum totiž i vzhledem ke vzdálenosti nebyl zatím úspěšný.

Čtěte dále:  Záhada bitvy u Slivice - Hitlerovy zombie

Pokračování snad někdy příště 🙂

Autor: Jaroslav Mareš


Comments are closed.