Propadající se podlaha odhaluje bájný kostel svatého Vojtěcha

Na první pohled nenápadný kostel v Kostelci u Kladrub na Plzeňsku v sobě s největší pravděpodobností skrývá velká tajemství minulosti.

Tajemství navíc bude v nadcházejících měsících odhaleno. Dnes proběhla první fáze archeologického průzkumu. Archeologové se domnívají, že pod kostelem by mohl být kostel ještě starší.

Ukazuje na to nejen legenda, podle které tu založil kostel už svatý Prokop na přelomu tisíciletí, ale i propadající se podlaha.

O minulosti zdejšího kostela se ví jen velmi málo. Dosud bylo možné posuzovat jeho minulost jen podle různých typů zdiva. Podle ústního podání tu byl kostel už za svatého Vojtěcha, tedy na přelomu prvního a druhého tisíciletí. Že to není jen holý nesmysl, naznačuje přítomnost románských kvádrů ve stěnách.

Kostel trpí kromě propadání podlahy i vysokou vlhkostí, takže se podlaha bude rekonstruovat. Při té příležitosti se ukáže, jestli je jedna z nejstarších staveb v okolí právě tady. Dnešní výzkum georadarem ukázal, že prostor pod současným kostelem je daleko větší, než jak naznačují propady v podlaze.

Autor: Jaroslav Mareš

Podívejte se na aktuální reportáž…

Čtěte dále:  Konec dohadů o Alžbětě Báthory: Pravda vyplývá ze spisu

Comments are closed.