Na počátku nového tisíciletí se v uzavřené rožmberské hrobce ve Vyšším Brodě objevil tajemný prsten. Nyní se podařilo objasnit neuvěřitelný příběh, jak se na rakev Petra Voka dostal, komu patřil a jaký byl jeho původní účel.
Průzkum rožmberské hrobky prováděli badatelé ze spolku Naše historie od roku 2009. Tehdy se podařilo zapomenutou hrobku nalézt a uvést na pravou míru pověst, kterou o rožmberské hrobce rozšířil Bohuslav Balbín.
Balbín hrobku vylíčil jako rozsáhlý podzemní prostor s kulatým stolem ze zlata, u kterého sedí čtyřicítka zesnulých Rožmberků jako na sněmu. Skutečnost se ukázala jako výrazně prozaičtější, protože rožmberská hrobka je jen několik metrů čtverečných velký prostor. Jako první se nabízel závěr, že o hrobku slavného rodu nejde a ta skutečná musí být jinde.
Tuto hypotézu se podařilo vyvrátit z nápisu na rakvi, která byla pod klenbou. Nápis na bohatě zdobené cínové rakvi jednoznačně potvrzuje, že je v ní pohřben poslední člen rodu, Petr Vok z Rožmberka.
Tajemný prsten se objevil na rakvi
Nečekaná záhada se objevila, když se badatelé s kamerou do hrobky vrátili a na víku rakve Petra Voka objevili zlatý prsten. Zpětné prohlížení záznamů z průzkumu z roku 2009 potvrdilo, že prsten na rakvi dva roky před jeho objevením ještě nebyl.
Jak se v hermeticky uzavřeném prostoru mohl prsten na rakvi objevit, objasnil celkový průzkum hrobky. Při něm se ukázalo, že vedle rakve Petra Voka a o něco výše se nachází dřevěná rakev jeho manželky Kateřiny z Ludanic, které se shodou okolností v době mezi průzkumy rozpadl ztrouchnivělý bok.
Jak se prsten na rakvi objevil bylo tedy jasné – vypadl z rakve Rožmberkovy manželky a vzácnou shodou okolností nespadl na dno hrobky. Velkou otázkou byl ovšem asymetrický netradiční tvar prstenu.
Tajemný tvar a smysl prstenu
Na otázku o původu a účelu šperku přineslo odpověď až podrobné skenování, provedené v roce 2021. Badatelé ze spolku Naše historie nakonec zjistili, že se jedná o prsten – dvojče s polovinou symbolu stylizovaného květu s okvětními lístky.
Původně snubní prsten Kateřiny z Ludanic tak tvarově zapadá do prstenu, se kterým byl podle všeho pohřben Petr Vok z Rožmberka. Badatelům se tak při skenování podařilo zjistit přesný tvar nejen prstenu Kateřiny z Ludanic.
Podle podoby nalezeného prstenu je totiž možno zrekonstruovat podobu i dosud neobjeveného snubního prstenu Petra Voka, který se podle všeho nachází v zaletované cínové rakvi, kterou badatelé neotevírali a ani nebudou otevírat.
Velkým překvapením byl ale nadčasový tvar korunky prstenu, který vůbec neodpovídá současný představám o umění druhé poloviny 16. století.
autor: Jaroslav Mareš
zdroj: Rožmberská hrobka – příběh hledání