Největší ostuda federace: Když přes nás Putin pašoval tajnou vojenskou látku

Jediná fotografie z akce. „Agenti“ odlétají. Se souhlasem NKP.

V srpnu 1991 si vojenská i civilní kontrarozvědka uřízly největší ostudu za poslední desítky let. Na letišti v Mošnově se odehrálo přepadení jak vystřižené ze špatného špionážního filmu.

Minisérie o zásahu v Mošnově:

2. díl: Groteskní střelba na nevinný nábytek

3. díl: Zmatená honička na letišti a potrestání nevinných

Pozoruhodná akce bohužel pozornosti pod nánosem jiných událostí unikla. Bylo to tehdy velmi horké léto, především v Sovětském svazu. Ten učinil jen o pár dní dříve zásadní krok ke svému rozpadu.

Konzervativci mezi tehdy ještě vládnoucími komunisty tehdy využili nepřítomnosti Michaila Sergejeviče Gorbačova v Moskvě, založili takzvaný Státní výbor pro výjimečný stav, Gorbačova na jeho dovolené na Krymu zavřeli do domácího vězení a pokusili se převzít moc.

Pučisté neuspěli především kvůli rozhodnému odporu obyvatel v čele s Borisem Jelcinem. Kromě Moskvy bylo tehdy centrem odporu i dávné hlavní město Ruska, které se tehdy jmenovalo Leningrad, dnes Petrohrad. V čele města tehdy stál Anatolij Sobčak a na odboru vnějších vztahů na radnici byl čerstvě bývalý agent KGB a vystudovaný právník, jakýsi Vladimír Putin.

Odbor vnějších vztahů byl tehdy velmi výnosné místo. V tehdejším Sovětském svazu tehdy panoval nedostatek čehokoliv a dokonce prý hrozil hladomor. No a odbor vnějších vztahů schvaloval smlouvy se zahraničím. Petrohradská radnice měla od vlády schválené kvóty na vývoz dřeva, ropných produktů a vzácných cenných kovů.Tak se přihodilo, že ceny vyváženého zboží byly podhodnoceny, zatímco předražené zboží z dovozu se mnohdy „ztratilo“ cestou.

Když byl Vladimír Putin konfrontován s podvodem v řádu desítek milionů tehdejších dolarů, tvrdil, že město bylo podvedeno. Neřekl už ale kým. Ondřej Soukup publikoval v Hospodářských novinách článek, ve kterém poukazuje na společnosti Alkor Technologies a Palmer, jednoho z partnerů při petrohradských obchodech. Ve druhé jmenované měl majetkový podíl samotný výbor pro zahraniční vztahy petrohradské radnice. Pro Vladimíra Putina to byla nepodstatná drobnost. Putinův výbor tak podváděl sám sebe.

Čtěte dále:  Nepostavené metro v Praze: 16 opuštěných projektů podzemní dráhy
Plán akce Mošnov. Foto: ABS ČR

Tajemství kamene mudrců

Když se řekne červená rtuť, zpozorní znalci alchymie a konspirátoři, zaměřující se na tajné vojenské technologie. Pro první je červená rtuť je bájná látka, s jejíž pomocí je možné vyrábět zlato. Červená rtuť je údajně jednou z forem kamene mudrců. No a kámen mudrců je vrcholným cílem alchymistů, bájná substance a prazáklad všeho. Díky kameni mudrců by bylo možné nejen vyrábět zlato, ale i elixír života, se kterým by bylo možné omlazovat starce a dosáhnout nesmrtelnosti.

Univerzální substance a červená rtuť by zůstaly v říši fantazie a dávných učebnicích alchymistů, kdyby se na sklonku SSSR neobjevila znovu v podobě bájné radioaktivní červené želatiny, kterou tehdy údajně vyvíjely tajné laboratoře v Sovětském svazu. V rozpadajícím se impériu se obchodovalo s lecčíms, a jak upozorňuje Ondřej Soukup, v roce 1991 publikoval moskevský deník Kommersant zprávu o tom, že jedna ze společností se dostala velmi blízko k vyvinutí bájné látky a výnos z prodeje do zahraničí může přesáhnout miliardu dolarů. Tou společností měla být  – Alkor Technologies.

V čem spočívala bájnost a neuvěřitelně vysoká hodnota novodobé červené rtuti? Červená rtuť měla být jakási želatina s příměsí antimonu a dalšího, tajného, prvku. Využít se měla jako dokonalá součást jaderné bomby, protože díky ní by bylo možné dosáhnout stoprocentní jadernou reakci. Při ní by se většina štěpného materiálu nerozletěla aniž by se do řetězové reakce stihla zapojit. To by umožnilo revoluční zmenšení jaderných zbraní a snížení náročnosti jejich výroby.

Na počátku července 1991 získává tehdejší federální ministerstvo obrany od vojenského zpravodajství informaci, že tajná substance se pašuje přes Československo do Spojených států. Do Ameriky ho má odvézt letoun z letiště Ostrava-Mošnov. Informaci cituje i závěrečná zpráva o průběhu bezpečnostní akce v archivu Poslanecké sněmovny.

Čtěte dále:  Upír ze Žďáru: Proč strašil obávaný úředník po smrti na záchodě

Citace za zprávy:

V prostoru letiště Ostrava-Mošnov se podle hodnověrných informací nachází větší množství látky, která má vojensko-strategický význam a slouží k blíže neurčeným reakcím při nízké teplotě, např. k výrobě jaderných zbraní. Hmotnost uvedené látky je přibližně 60 kg. Hodnota této suroviny je vyčíslena asi na 20 milionů USD. V prostoru letiště je připraveno letadlo s americkou posádkou, schopné okamžitě odletět. Akce je realizována v součinnosti s ministrem obrany a v dohodě s oběma ministry (ministrem obrany a ministrem vnitra ČSFR) a je přísně utajována.

Šéf vojenské kontrarozvědky si informaci ověřuje u civilní kontrarozvědky. Ta o tom slyšela také a informace je tak považována za věrohodnou. Tím se spouští řetězec podivných událostí, na které by tehdejší federální ministři vnitra a obrany Ján Langoš a Luboš Dobrovský rádi zapomněli.

Minisérie o zásahu v Mošnově:

2. díl: Groteskní střelba na nevinný nábytek

3. díl: Zmatená honička na letišti a potrestání nevinných

autor: Jaroslav Mareš

zdroje: VHA, ABS ČR


Comments are closed.