Podívejte se jako první: Badatelé odhalili podobu tajemného kamene ve zvíkoveckém podzemí

Detail výzdoby nalezené desky. Se souhlasem Naše historie z.s.

Průzkum podzemí pod kostelem ve Zvíkovci přinesl překvapivý objev kamene, který do tamější hrobky nepatří. Badatelé nyní zveřejnili detailní snímky kamene a jeho digitální podobu. Fotogalerie uvnitř.

O tom, že pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie ve Zvíkovci na Rokycansku je jakási tajemná  podzemní místnost, hovoří neurčité zprávy z roku 1937. Přítomnost místnosti nejprve potvrdil georadarový průzkum. Nedávný průzkum sondou, provedený spolkem Naše historie, ale odhalil ještě jedno překvapení.

Dosud neznámá velká podzemní místnost pod kněžištěm je zaklenuta valenou klenbou s lunetami na východní a západní straně. U jižní stěny místnosti byl objeven kámen z jemnozrnného pískovce, ozdobený výrazným sochařským reliéfem. Jde o výjimečné renesanční kamenosochařské dílo.

Nejde o náhrobní ani epitafní kámen některého ze zde pohřbených. Teprve 3D modely ukázaly, že se jedná o alianční znak Václava Varlejcha z Bubna a Aleny z Bukova. Kámen se v hrobce octnul až druhotně. Jaké bylo jeho původní umístění a proč se octnul v podzemní místnosti, se nepodařilo dosud objasnit.

V nadcházejících měsících nechají badatelé vytvořit přesnou kopii v poměru 1:1 a vystavena bude ve Zvíkovci. O průběhu vytváření kopie unikátního díla, které stovky let nikdo nespatřil a minimálně desítky let opět nespatří, budete informováni exkluzivně na těchto stránkách. Prohlédněte si galerii s 3D modely a s originálními snímky unikátního sochařského díla.

autor: Jaroslav Mareš

zdroj: Naše historie z.s.

Čtěte dále:  Deset největších omylů v seriálu Černobyl

Comments are closed.