Svědkové o druhé akci bratrů Mašínů: Jak to bylo s podřezaným příslušníkem SNB

Budova přepadené služebny v Čelákovicích. Foto: ABS ČR.

Poté, co bratři Mašínové ve snaze získat zbraně přepadli stanici SNB v Chlumci nad Cidlinou, při potyčce zastřelili strážmistra Oldřicha Kašíka, rozhodují se změnit taktiku.

Jejich druhý plán přináší změnu v tom, že se pokusí vylákat sloužícího příslušníka mimo služebnu, kde ho spoutají a na stanici se s ním vrátí. Chtějí tak předejít nežádoucí pozornosti okolí, pokud se příslušník bude hlasitě bránit.

Bylo to 28. září 1951, kdy Josef Kavín na pražské záchranné službě přijal hlášení, že v Hloubětíně je zraněný muž. Společně s Bohumilem Turinou proto vyjíždějí vozem Praga Lady na udané místo. Tam na ně čekají Ctirad Mašín, Milan Paumer a Zbyněk Janata. Jak později vypovídá Josef Kavín, nechovali se k nim násilně.

Výpověď svědka:

Obešel jsem zadem sanitní auto a šel jsem přímo k muži, který seděl na panketu silnice. Sklonil jsem se k němu s dotazem, co se mu stalo a mezitím jsem ucítil rýpnutí do levého boku. Když jsem se otočil, spatřil jsem třetího muže, který na mne mířil pistolí a který mne vyzval, abych nekřičel a šel do vozu. Mezi tím se zvedl i muž, který předstíral před tím zranění a rovněž na mne mířil pistolí.

Uposlechl jsem proto výzvy a šel jsem k vozu, do jehož kabiny pro nemocné nastupoval řidič TURINA, který byl rovněž ohrožován mužem s pistolí a to tím, který s námi jel. Nastoupil jsem do kabiny za ním a usedl jsem vedle něho na lehátko pro nemocné. Za mnou pak do kabiny nastoupil muž, kterým jsme byli zastaveni a který podle mého dojmu dělal ostatním velitele a třetí muž. Muž, který předstíral zranění, nastoupil k řízení vozu.

Zatímco Státní bezpečnost si velmi dlouho nedokázala spojit činy bratrů Mašínů do jedné série a ani spojit s jejich totožností, zdravotník záchranné služby má jasno hned a ptá se na minulé přepadení.

Čtěte dále:  Svědci vypovídají o bratrech Mašínech: První akce a groteska s taxikářem
Rozbitá skříň, ve které byly uložené zbraně. Foto: ABS ČR.

Výpověď svědka:

Odpověǎ: „Velitel“ dal pokyn muži u řízení, aby auto otočil a pak jsme jeli směrem k Mochovu. Potom se nás ptal, na jaký benzin jezdíme, zda máme též auta zn. Tudor a nakonec se nás ptal, zda nás při jízdách staví na silnicích hlídky SNB. Na toto jsem mu odpověděl, že obyčejně zmírníme rychlost, při čemž hlídka pouze nahlédne do vozu a pak jedeme dále. „Velitel“ na to odpověděl, že právě toto potřebují a že by neradi přišli do styku a konfliktu s SNB.

Když jsme projížděli Nehvizdy, podotkl jsem, že jsme v Nehvizdech a „velitel“ mi na to odpověděl otázkou, zda tuto cestu znám. Dále jsem mu řekl, že by jistě potřebovali být v Chlumci, nebo v Chrudimi, neboť jsem myslel, že jsou to teroristé, o nichž jsem věděl z vedení LM. Po této poznámce mne velitel okřikl, abych byl zticha.

Ctirad Mašín s Paumerem a Janatou následně oba zaměstnance vysadí z vozu, přivážou je ke stromům asi 50 metrů od silnice a před omráčením chloroformem nařizují, aby volali o pomoc až po rozednění.

Na stanici

Strážmistra Jaroslava Honzátka Mašínové nejprve vylákají ze stanice pod záminkou dopravní nehody, odzbrojí ho a přivezou zpět na stanici. Samotnou loupež později popisuje před soudem Zbyněk Janata.

Výpověď člena skupiny:

Do stanice SNB šel prvý Ct. Mašin, pak Paumer a pak příslušník SNB, naposled jsem šel já. Po celou dobu, co jsme prováděli vyloupení, stál onen příslušník v rohu místnosti a já jsem na něho dával pozor. Když byly zbraně odneseny řekl Ct. Mašín příslušníku SNB, aby si lehl na postel, že ho bude chloroformovat. Já jsem právě odcházel s nějakými věcmi k vozu – vycházel jsem ven. Když jsem se vracel, viděl jsem jak onen příslušník leží na zemi, měl jsem za to, že snad spadl při tom uspávání, neboť jsem vedle něho viděl prázdnou lahvičku od chloroformu. (…)

Čtěte dále:  Propadající se podlaha odhaluje bájný kostel svatého Vojtěcha

Vedle onoho příslusníka byl z pravé strany Ct. Mašín a já jsem se ho ptal co je a on řekl, že je tak dobře. Měl jsem za to, že nad dobře uspal onoho příslušníka, že snad je dostatečně omámen. Avšak potom vzal Ct. Mašin onen nůž, který ml upevněn na zápěstí a pak jsem viděl, jak nasazuje tento než onomu příslušníkovi na krk, aby ho zavraždil. Já jsem se jen obrátil a odešel jsem. Nezabránil jsem mu v tomto činu, jelikož jsem byl v podivné situaci. Byl jsem v takovém stavu, kdy jsem nebyl schopen něco podniknout. Neřekl jsem Ct. Mašinovi ani slova když jsem viděl, že nasazuje onu dýku tomu příslušníku na krk. Po tom, co jsem vyšel ven, přišel za mnou ven také Ct. Mašín bylo to asi za 1 minutu po mně.

Interiér přepadené služebny. Vlevo tělo usmrceného příslušníka SNB. Foto: ABS ČR.

Mašínové na stanici SNB v Čelákovicích uloupili pistole, samopaly a náboje. Ctirad Mašín, později konfrontován s usmrcením příslušníka SNB, čin zdůvodňoval tím, že Honzátko si své lupiče důkladně prohlížel, aby je mohl později identifikovat. Aby mohla skupina provádět další akce, chtějí její členové podstoupit výcvik. Zbraně chtějí využít k útěku na západ. Do Československa se chtějí vrátit jako předvoj západních armád.

Minisérie o skupině bratrů Mašínů:

1. díl: Přepadení stanice v Chlumci

3. díl: Jak Ctirad zablokoval těžbu uranu a málem odpálil šachtu

4. díl: Zastřelený pokladník: Popravená oběť, či falešný hrdina?

5. díl: Co Mašínové nestihli: Odhalený atentát na Gottwalda a odpálení sídla KSČ

6. díl: Zapomenutá oběť: Postřelený hasič při požáru stohů

7. díl: Po vzoru akčních filmů: Tisícinásobnou přesilou přes NDR

autor: Jaroslav Mareš

zdroje: ABS ČR, Rambousek, Ota – Jenom ne strach


Comments are closed.