Svědci vypovídají o bratrech Mašínech: První akce a groteska s taxikářem

Bratči Mašínové. Se souhlasem Barbary Masin, GNU CC-BY-SA-3.0

Na ozbrojené akce bratří Mašínů má názor každý. Spisy k jejich případům ale mohl studovat jen málokdo. Pojďme se na jejich činy podívat podrobněji.

Osud bratří Mašínů byl předurčen už rodinou, ve které vyrůstali. Pokud se dá někdo označit za jednoznačného hrdinu protinacistického odboje, byl jím rozhodně Josef Vladimír Mašín starší. Narodil se v roce 1896 v Lošanech na Kolínsku a za první světové války bojoval v legiích, kde dosáhl funkce zástupce velitele pluku.

Otcův odboj

Myšlenku Československa neopustil za žádnou cenu. V březnu 1939 byl Mašín vew svém odporu vůči Němcům tak zaťatý, že se rozhodl neuposlechnout rozkaz neklást nacistům odpor a pokusil se vyhodit do povětří muniční sklad v ruzyňských kasárnách. Při potyčce před skladem dokonce fyzicky napadl své nadřízené, kteří se mu v jeho úmyslu rozhodli zabránit.

Po propuštění z armády společně s Josefem Balabánem a Václavem Morávkem utvořil odbojovou skupinu Tři králové a vysílačkou předával zprávy Londýnské exilové vládě. Zatčen gestapem byl 13. května 1941. Při brutálních výsleších se bránil tak, že ztloukl vyslýchajícího gestapáka  Paula Adama Soppu. Popraven byl 30. května 1942 na střelnici v Kobylisích.

Druhá strana popravního protokolu střelnice v Kobylisích. Jméno Josefa Mašína je třetí od konce. Zdroj: NA ČR.

Zatčena byla i Mašínova manželka. V tu chvíli se octla ve smrtelném nebezpečí sestra bratrů Mašínových Zdena. Dětem hrozila převýchova, což v případě zdravotními problémy trpícího děvčete znamenalo jistou smrt. Děti nakonec zachránila jejich babička. Přestože gestapu slíbila, že je bude vychovávat jako řádné občany Třetí říše, oba chlapci si počínali tak, že byli po válce prezidentem Benešem vyznamenáni medailí Za chrabrost pro „osobní statečnost v době války“. Pozoruhodné je, že ani jednomu z bratrů nebylo na konci války 15 let.

Do třetího odboje

Po komunistickém puči byl rodině Mašínových zabaven statek v Lošanech a museli se přestěhovat do polorozpadlého domu v Činěvsi. Odbojová činnost jako taková se začíná odvíjet 12. září 1951, kdy se bratři Mašínové rozhodují přepadnout stanici SNB a získat zbraně. Aby se mohli dostat na místo, plánují v Praze únos vozu taxislužby. Jak to bylo, o tom vypověděl řidič sanitky Eduard Šulc.

Čtěte dále:  Svědectví o bratrech Mašínech: Zastřelený pokladník - popravená oběť nebo falešný hrdina

Výpověď svědka:

Asi ve 21:15 hodin jsem byl na Václavském náměstí najat dvěma mně neznámými muži, kteří měli kufr, k cestě do Hradce Králové. Po průjezdu asi třetí vesnice před Chlumcem nad Cidlinou, v blízkosti železničních závor, přikázal mi jeden z mužů, abych zastavil, že se mu udělalo nevolno a že bude zvracet. Zastavil jsem proto a vystoupil jsem na levou stranu vozu. Na tuto stranu vystoupil též muž, který mi přikázal, abych zastavil a šel přes silnici směrem ke příkopu. Druhý muž vystoupil na pravou stranu a v tom okamžiku se ke mně obrátil první z nich s namířenou pistolí proti mně.

Bratři Mašínové muži přikazují, aby šel do lesa, kde ho poutají ke stromu. Nařizují mu, aby byl nějakou chvíli zticha, že jeden z mužů bude ještě nějakou chvíli nablízku. Asi po půlhodině se vracejí a na prosbu Šulce ho rozvazují a přivazují ke stromu volněji, přes rukávy. S automobilem potom pokračují do Chlumce nad Cidlinou, kde zastavují před stanicí SNB.

První mrtvý

Přepadení stanice ale selhává od samotného počátku. Plán je vylákat příslušníka SNB ke dveřím, počkat až se otočí, omráčit ho úderem do hlavy a zmocnit se zbraní. O nevydařeném průběhu přepadení později vypovídal před vyšetřovateli StB další člen skupiny, Václav Švéda.

Unesený automobil taxi. Zdroj: ABS ČR.

Výpověď člena skupiny:

Jakmile ji příslušník SNB otevřel dveře, ohlásil mu Ctirad Mašín autonehodu a na chodbě, když za nimi zamykal dveře stanice SNB, udeřil ho Ctirad Mašín železnou tyčí do hlady. Avšak člen SNB nebyl po této ráně omráčen, nýbrž se pootočil a sahal po služební pistoli, kterou měl v pouzdře. Proto Ctirad Mašín uhodil člena SNB do hlavy ještě jednou a když ho ani po této ráně neomráčil, ale naopak příslušník SNB volal o pomoc, udělal Josef Mašín pár kroků stranou, aby měl volný prostor, protože Ctirad Mašín stál mezi ním a příslušníkem SNB a vypálil jednu ránu na příslušníka SNB po které se člen SNB dopotácel až ke stěně, kde na něho znovu Josef Mašín vypálil,

Čtěte dále:  Duch faraona vybílil atelier na Vinohradech: Zapomenutá seance, která se vymkla z rukou

Po výkřicích a hlasité střelbě už na získání zbraní není ani pomyšlení. Mašínové nasedají do auta a ujíždějí zpět ku Praze. Řidič uneseného vozu, kterého Mašínové přivázali ke stromu na jeho žádost  volněji, se mezitím uvolnil, vyšel zpět na silnici. A došlo k neplánovanému setkání.

Výpověď svědka:

Po delší námaze se mu podařilo vytáhnout ze smyček i ruce. Potom jsem šel k silnici a viděl jsem směrem od Chlumce přijížděti auto, které jelo velkou rychlostí. Postavil jsem se do středu silnice, abych je zastavil a když přijelo blíže ke mně, tak jsem poznal, že je to můj vůz. Řidič mne však objel a pokračoval v rychlé jízdě směrem ku Praze.

Smutný hrdina

Eduard Šulc následně stopuje auto v opačném směru, nechává se svézt do Chlumce nad Cidlinou, kde chce únos vozu nahlásit na SNB. Jako smutný hrdina celé noci je to právě Šulc, který zjišťuje, že nějakou chvíli ještě nic nenahlásí, protože na stanici SNB je pouze zastřelený příslušník SNB.

První akce odbojové skupiny tedy končí nezdarem. Bratři Mašínové zjistili, že přepadnout stanici SNB tak, aby nebylo vzubrcováno okolí, není takřka možné. Chyběl jen okamžik a akce mohla dopadnout opačně. Kdyby se přepadenému příslušníkovi SNB podařilo vytáhnout zbraň rychleji než Josefu Mašínovi poodstoupit, odbojová skupina by skončila na samotném začátku.

Minisérie o skupině bratrů Mašínů:

2. díl: Přepadení v Čelákovicích a jak to bylo s podřezaným příslušníkem SNB

3. díl: Jak Ctirad zablokoval těžbu uranu a málem odpálil šachtu

4. díl: Zastřelený pokladník: Popravená oběť, či falešný hrdina?

5. díl: Co Mašínové nestihli: Odhalený atentát na Gottwalda a odpálení sídla KSČ

6. díl: Zapomenutá oběť: Postřelený hasič při požáru stohů

Čtěte dále:  Nenatočené díly majora Zemana - archivní dokumenty ukazují, o čem měly být

7. díl: Po vzoru akčních filmů: Tisícinásobnou přesilou přes NDR

autor: Jaroslav Mareš

zdroje: ABS ČR, Rambousek, Ota – Jenom ne strach


Comments are closed.