Nové informace k vraždě Otylie Vranské: Neobjasněné případy sériového vraha

Zavražděná Jana Janotová, nejčastěji zmiňovaná jako další oběť sériového vraha. Foto: Muzeum Policie ČR.

Už od nálezu těla Otylie Vranské se spekulovalo o tom, že nejde o samostatný případ, ale že dívka se stala jednou z obětí sériového vraha, který v těch letech řádil v Praze. A dokonce se přiznal.

V Praze se tehdy sešlo hned několik případ nikdy neobjasněných vražd prostitutek, které měly shodné rysy.

Anna Kočová

Prvním případem byl nález těla vdovy ze žižkovského Krejcárku, přezdívané Nanda Cikánka. Šlo o prostitutku nejnižší úrovně, působící na Žižkově. Její tělo bylo nalezeno ve čtvrtek 4. února 1926 na vojenském cvičišti nedaleko karlínské Invalidovny. Tělo Anny Kočové bylo vysvlečeno a šaty se nacházely pod jejím tělem. Příčinou smrti bylo udušení. Neznámý pachatel ji uškrtil pravděpodobně spodním prádlem.

Růžena Petrová

Druhá oběť neznámého vraha byla nalezena o rok později, a sice v úterý 1. února 1927. Ležela na smetišti nedaleko vysočanské noclehárny pro chudé. Třicetiletá Růžena Petrová se rovněž živila prostitucí a byla jednou z klientek noclehárny. Opět byla uškrcena, v tomto případě páskem. I Růžena Petrová byla částečně vysvlečena.

V tomto případě měla policie i podezřelého. Tím byl čtyřiadvacetiletý komorník Ferenc István Kiss, původem ze Slovenska. Podle svědků se osudového večera pokoušel Petrovou vylákat slovy: „Pojďte, slečno, do stohu a neproste se jich o přespání v noclehárně.“ Byl vyšetřován a ke zločinu se přiznal, ale kriminalistům se ho jako pachatele podařilo vyloučit.

Jana Janotová

Nejčastěji zmiňovanou vraždou v souvislosti s případem Otylie Vranské je vražda Jany Janotové. Ta byla nalezena 30. července 1929 dvěma houbařkami v lese nedaleko Všenor jihozápadně od Prahy. Na místo nálezu bylo její tělo přepraveno na improvizovaných nosítkách z březových větví, uřezaných asi 10 minut chůze daleko. Tělo se podařilo nalézt až dva týdny po zmizení Janotové a přestože je zardoušení nejpravděpodobnější příčinou smrti, vzhledem k rozkladným procesům tuto příčinu nebylo možné určit najisto.

Čtěte dále:  Česká Alžběta Bathoryová: Odhalené záznamy strhujícího soudního procesu
Dobový článek o vraždě Anny Kočové. Zdroj: NKP, Národní listy

Nějaký čas trvala také identifikace mrtvé. Nakonec bylo podle obuvi zjištěno, že jde o Janu Janotovou, která byla naposledy spatřena 16. července téhož roku. Janotové se přezdívalo Zrzavá Žanda a šlo o prostitutku a tanečnici z baru Babylon. Osudového dne odešla z pronajatého bytu v Lumírově ulici v Nuslích a bytné řekla, že jde na schůzku či na výlet.

Nejprve se sešla s přáteli v restauraci U bílého lva na Smíchově. Následně odjela s jedním ze zúčastněných automobilem do Stodůlek. Naposledy byla spatřena naživu kolem deváté hodiny večer na Můstku, kde ji známý vysazoval. Neurčitá svědectví poté hovořila o tom, že šla po Příkopech s neidentifikovaným mužem v bílém plášti, se  kterým prý o půl desáté nasedla do automobilu.

Svědci byli přesvědčeni, že svého vraha Janotová znala. S neznámým mužem by prý do cizího prostředí nikdy nešla. Ani její vražda nebyla nikdy objasněna.

Helena Kindlová

Téměř pět let po vraždě Otylie Vranské, 4. května 1938 byla v přízemním bytě v Týnské ulici nalezena zavražděná Helena Kindlová. Šlo rovněž o prostitutku. Naposledy spatřena byla po druhé hodině odpoledne, kdy si na rohu Týnské ulice domlouvala obchod se zákazníkem. Byl to muž vysoký asi 175 centimetrů, ve věku do 35 let. O dvě hodiny později zjistila její kolegyně z domu, že Kindlová nereaguje na zaklepání na svůj byt a vevnitř štěká pes.

Když se po čase vrátila, byl byt otevřený a uvnitř ležela částečně vysvlečená a zardoušená Kindlová. Vrah se pokusil maskovat příčinu smrti lahvičkou se čpavkem. Hlavním podezřelým byl neznámý muž, se kterým si domlouvala obchod. Ale svědek-prodavač cukrovinek tvrdil, že velmi smlouval o ceně, k čemuž neměl vrah důvod. Ani Vrah Heleny Kindlové nebyl dopaden. Denní tisk tehdy spekuloval o tom, že sériový vrah má kromě výše zmíněných obětí a Vranské na svědomí ještě další tři až čtyři vraždy.

Čtěte dále:  Převrat v dějinách zločinu: Chomutov a zapomenutý případ případ nejmladšího sexuálního vraha
Josef Glaser na titulní straně Poledního listu. Foto: NKP, Polední list.

Anna Fibiová

Když se po republice rozeběhla zpráva o zavraždění Otylie Vranské a policie horečně pátrala po jejím vrahovi, zachytila v Břeclavi Josefa Glasera, podvodníka. Četníci ho zatkli pro krádeže v obchodech, ale našli u něj klíče od kufrů, přestože žádné kufry neměl. Dva železničáři ho identifikovali jako muže, kterého spatřili ve vlaku, ve kterém byl jeden z kufrů nalezen.

Glaser nebyl ochoten vysvětlit, od jakých kufrů jsou klíče. V tu chvíli byla vyslovena možná spojitost vraždy Otylie Vranské s vraždou Anny Fibiové, k níž došlo předchozí rok na konci listopadu. Anna Fibiová byla naposledy spatřena naživu 27. listopadu 1932 ve vlaku z Lučence do Bratislavy. Na počátku prosince vyhazoval vrah části jejího těla z jedoucích vlaků v okolí Bratislavy. Jako poslední byla objevena hlava Anny Fibiové, a sice v dubnu 1933.

Pachatel vraždy Fibiové tedy stejně jako pachatel vraždy Vranské tělo rozřezal a k jeho zbavení se použil železnici. Josef Glaser v osudovou dobu v Bratislavě byl. Nenašly se proti němu ale důkazy a ověřováním alibi bylo potvrzeno, že v noc, kdy byla zavražděna Vranská, byl v Jihlavě. Stopa vychladla.

Minisérie o Otylii Vranské:

1. díl: Tragédie rodiny: Vrah zastřelil i její sestru

2. díl: Poslední večer zavražděné a pravda o její prostituci

4. díl: Co všechno přiznal fantom ulice, český Jack Rozparovač

5. díl: Exkluzivně – Vrazi Otylie Vranské jsou odhaleni a známe i místo činu

autor: Jaroslav Mareš

zdroje: Polední list, Večerní České slovo, Muzeum Policie ČR


Comments are closed.